Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Ze života Karla Komárka

Obří holding rodiny Komárků se dělí, první se ze skupiny vyčlení průmysl

6. dubna 2010, MF Dnes

Podnikatel Karel Komárek požádal antimonopolní úřad o povolení k přerozdělení svých nejvýdělečnějších strojírenských firem, které spadají do holdingu KKCG Industry. Tři společnosti by nově měly patřit firmě Bonatrans Group Holding, která sídlí na Maltě. Její majitel není známý.

Karel Komárek požádal antimonopolní úřad o povolení k přerozdělení svých nejvýdělečnějších strojírenských fi­rem.

Pod Bonatrans Group Holding by podle stránek úřadu měly přejít tři tuzemské společnosti: Bonatrans, ŽDB a Kovosvit, pod nějž spadá Kovosvit MAS.

Mluvčí Komárkovy skupiny Dan Plovajko k tomu MF DNES řekl jen „bez komentáře“. Důvodem přeskupení je podle něj „vnitřní reorganizace a optimalizace“. Podle informací MF DNES jde o „odluku“ otce a syna Komárkových.

Vydělením strojírenských kolosů, které předloni vydělaly celkem 2,1 miliardy korun při tržbách 14,6 miliardy korun, zbude z KKCG Industry sídlícího v Holandsku v podstatě jen schránka. Zůstane v ní jen původní společnost Moravia Systems založená Komárkem st., projekční firma Gemax a 10 procent v holdingu Vítkovice.

Velký třesk v KKCG

Transakce je, podle informací MF DNES, jak jsme již uvedli minulý týden, součástí velkého třesku v dosavadním průmyslovém celku rodiny Komárkových.

Jedna věc je, že by se Komárkové do konce letošního roku měli vyrovnat s dalšími spoluakcionáři části skupiny KKCG Oil and Gas, což je německý E.ON a slovenský SPP, kteří Komárky po letech soudních tahanic opouštějí.

Druhá věc je, že podle dvou zdrojů z firmy je na pořadu dne i rozdělení v rámci rodiny, tedy na část výhradně vlastněnou dosavadním většinovým majitelem KKCG, Karlem Komárkem ml., a část vlastněnou otcem, strýcem a sestrou.

Důvodem mají být rozdílné názory mezi otcem a synem, především právě na vyrovnání se zahraničními akcionáři. Komárek starší by se údajně chtěl místo dělení dále soudit.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít