Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Podpora Tomáše Halíka

Sekyra má plán: Chci z Halíka udělat prezidenta

25. červenec 2014, Týdeník ECHO

Luděk Sekyra je jedním z největších pražských stavitelů a současně i majitelem lukrativních pozemků v metropoli. A nyní prožívá společenský restart. Víc času než svému miliardovému realitnímu byznysu dnes věnuje politické filozofii a úvahám o tom, kam směřuje společnost. Na léto už neodjíždí na golf se svým přítelem Romanem Janouškem, ale do Oxfordu, kde se chystá zašít v knihovně, číst a psát svou knihu o vztahu politiky, etiky a morálky. Jeho život je encyklopedií konfliktu hodnot s realitou. Právě o tom poskytl Týdeníku ECHO rozhovor den před odjezdem do univerzitní klauzury.

Z prosklené kanceláře v osmnáctém patře věžáku vedle hotelu Olympik v pražském Karlíně, plné nevybalených beden s novými knihami politické filozofie, má výhled na své momentálně asi nejcennější pozemky na Rohanském ostrově. Tady by chtěl uskutečnit jeden ze svých dvou společenských projektů, jimž nyní věnuje energii.

Kaplický na Rohan, Halík na Hrad

Lidovce, kterým dal před volbami do sněmovny tři a půl milionu korun a jejichž nominant Daniel Herman nyní vede ministerstvo kultury, přesvědčuje, aby prosadili stavbu blobu Jana Kaplického právě na Rohanském ostrově. Druhým, zatím podstatně abstraktnějším projektem, je kandidatura jeho přítele Tomáše Halíka na prezidenta. „Václav Havel byl přesvědčen, že by to byl výborný prezident. A já s ním souhlasím,“ říká Sekyra. „Byla to ale jen idea. Žádné konkrétní kroky v tom nepodnikám. Navíc jsem přesvědčen, že schválení přímé volby byl omyl, který rozhodil náš ústavní systém,“ dodává.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít