Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Barták a Ivan Langer

Z čeho žije Barták? ptá se policie

Mladá fronta Dnes, 09.12.2011

Nejenže policie obvinila exministra obrany Martina Bartáka z korupce, ale zajímá se i o to, kde někdejší státní úředník bere peníze na svůj nákladný život. Prověřuje proto i jeho majetek.

Zájem vyšetřovatelů o své majetkové poměry přiznal sám Barták, když se ve středu veřejně bránil proti obvinění z přijímání úplatku v souvislosti s nákupem nákladních vozů Tatra pro armádu.

„Policie prověřovala majetkové poměry mé, manželky i dětí. Když jsem byl v zimě 2010 lyžovat ve Špindlerově Mlýně, dostavil se policista do hotelu a pod hrozbou sankce si odnesl knihu hostí,“ uvedl někdejší vicepremiér.

A vzápětí rozhořčeně pokračoval. „Lustroval si také autopůjčovnu, ze které jsem měl vozidlo zapůjčeno, a požadoval po ní vysvětlení, proč jsem si vozidlo půjčil, za kolik, a kdo mi ho předával.“ Svým prohlášením chtěl Barták doložit, že proti němu policie zakročila nezákonně. Paradoxně tím však upozornil na možnou rozdílnost svého oficiálního a skutečného života. Podle veřejných zdrojů je někdejší ministr docela skromným člověkem. S manželkou a třemi dětmi žije ve starším bytě v pražských Vršovicích. Kromě toho už vlastní jen zděděný byt v Praze-Záběhlicích. Když potřebuje s rodinou někam jet, třeba lyžovat na hory, půjčí si auto v půjčovně.

Ač byl uznávaným neurochirurgem, který absolvoval stáže na prestižních univerzitách Harvard a Oxford, opustil svůj obor, aby mohl pracovat pro stát. Léta byl náměstkem ve státní správě (s roční výjimkou, kdy byl ministrem a vicepremiérem).

Skromný muž v mercedesu

Ve skutečnosti Martin Barták dává na odiv drahé věci. Miluje dobré jídlo, obléká se do drahých obleků světově proslulých návrhářů a jezdí luxusními auty. Třeba na zmíněné lyžování do Špindlerova Mlýna přicestoval mercedesem třídy R. Občas jej vozí řidič, nebo má kolem sebe ruskojazyčnou ochranku. Jako třeba na středeční tiskové konferenci na pražském Vyšehradě, kde se bránil proti obvinění z korupce. Zastupují jej navíc ti nejproslulejší právníci – Tomáš Sokol a Josef Monsport.

Vzhledem k tomu, že policie Bartáka podezírá z korupce, zjišťovala, z čeho vlastně žije. Dříve sice byl úspěšným lékařem, v posledních letech však pobíral nijak závratný plat ministerského náměstka a rok plat ministra.

Čtyři měsíce byl navíc oficiálně bez příjmu. Když totiž v listopadu 2010 vypukla aféra kolem nákupu tatrovek pro armádu, odešel z postu náměstka ministra financí na neplacenou dovolenou. V úřadě skončil až v březnu 2011. „Rozhodl jsem se po zralé úvaze z ekonomických důvodů,“ uvedl Barták.

Od té doby není zcela zřejmé, čím se vlastně živí. Exministrova manželka navíc nepracuje, stará se doma o tři děti. „Vážím si u žen, když vychovávají děti a dělají to pořádně,“ uvedl před dvěma lety v rozhovoru pro týdeník Instinkt Barták. Policie se proto zajímala o to, zda nemá nějaké nevysvětlitelné vedlejší příjmy, z nichž platí svůj život.

Co policie hledala? ptá se advokát

Barták rád platí v hotovosti, což logicky nelze příliš zmapovat. Vyšetřovatelé na nic zvláštního nepřišli. „Je evidentní, že finanční vyšetřování nemohlo přivést jakýkoliv důkaz,“ brání svého klienta právník Monsport. Sám Barták na tiskové konferenci zdroj svých příjmů příliš neodhalil. Na dotaz reportéra iDNES.cz, z čeho žije, jen velmi neochotně uvedl: „Jsem osoba samostatně výdělečně činná v oblasti poradenství ve zdravotnictví.“ Před časem Respektu přiznal, že pracuje mimo jiné pro miliardáře Tomáše Chrenka. Stejně jako Libor Vrba, jenž byl ještě nedávno šéfem protikorupční policie, která Bartáka vyšetřuje.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít