Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

ČEZ

Politici a lobbisté ČEZ se „náhodně“ sešli na dovolené

28. července 2009, MF Dnes

Jen pár dní po schválení kontroverzního zákona o emisních povolenkách, který energetickému gigantu vynese desítky miliard korun, trávili dovolenou ve známém letovisku Monte Argentario politici Topolánek, Urban a Řebíček a lobbisté napojení na ČEZ. Nechyběla ani projížďka na jachtách.

Spoluautor povolenkové předlohy, exministr průmyslu Milan Urban z ČSSD, trávil část dovolené ve společnosti Vladimíra Johanese. Tedy muže, který je důležitým lobbistou energetického gigantu směrem k politikům. Předsedá také dozorčí radě firmy Škoda Praha, která spadá do skupiny ČEZ.

Fotoreportéři bulvárního deníku AHA! Johanese s Urbanem vyfotografovali při společné plavbě na jachtě jménem Lenka po Středozemním moři.

„Ano, s Vladimírem a jeho rodinou jsem byl. Rád jsem je navštívil,“ potvrdil včera místopředseda ČSSD Urban. Přiznal také, že strávili společně čas na jachtě, šlo prý o předváděcí loď české firmy Mašín.

Urban spolupracoval s Johanesem už dříve. V době, kdy seděl na ministerstvu průmyslu, si lobbistu platil jako externího poradce.

Jachtařská parta

Loď kotvila v přístavu Porto Santo Stefano v městečku Monte Argentario v Toskánsku. V této části Itálie si Johanes před časem koupil dům.

V malebném přístavu kotvily i další jachty se zajímavými pasažéry – jedna s předsedou ODS Mirkem Topolánkem, jeho rodinou a nejbližším přítelem, lobbistou Markem Dalíkem. A druhá s exministrem dopravy Alešem Řebíčkem. Dokládají to rovněž fotografie AHA!

I Řebíček si loni v Monte Argentariu koupil vilu. Zaplatil za ni 126 milionů korun.

Dalík, Topolánkova spojka na byznys, má přitom stejně jako Johanes k ČEZ blízko. Chlubí se tím, že se přátelí s šéfem této energetické firmy Martinem Romanem. Jezdí spolu třeba lyžovat.

A zná se s nimi i Johanes. Těsně po volbách v roce 2006 například společně cestovali na fotbalový šampionát do Německa.

Proč se tedy tito vlivní lidé nyní sešli v jeden čas ve známém toskánském letovisku Monte Argentario? Všichni to líčí jako těžko uvěřitelnou náhodu. Prý o sobě nevěděli a někteří se ani nesetkali.

Náhoda, nebo odměna?

„Dovolenou jsem trávil v pronajatém apartmánu v jiné lokalitě než Vladimír Johanes. Pana Dalíka ani Topolánka jsem nepotkal. Že jsou v Toskánsku, vím až z médií,“ řekl MF DNES Urban, který se včera z Itálie vrátil. Snažil se tam prý načerpat síly na náročnou volební kampaň.

Podobně mluví Topolánek. Volno prý tráví v Monte Argentariu jen s partnerkou Lucií Talmanovou, syny Nicolasem a Tomášem a také s Dalíkem. „Bydlení jsme si řádně pronajali a s panem Urbanem jsme se nepotkali,“ vzkázal Topolánek po svém mluvčím Martinu Kupkovi.

Řebíček pak uvedl, že v Toskánsku v současnosti pobývá, Topolánka prý však nehostí. Fakt je, že deník AHA! společné fotografie všech pěti mužů nemá. V náhodné setkání však nevěří ani bývalý vicepremiér v Topolánkově vládě Martin Bursík.

„Tohle je příliš. Johanes je lobbistou šéfa ČEZu Martina Romana. To, že se Urban nechá pozvat poté, co s exministry z ODS Římanem a Vondrou protlačí velkou domů za 68 miliard ČEZu, je nevkusné,“ prohlašuje neobvykle tvrdě bývalý vicepremiér a expředseda zelených Martin Bursík.

Politiky podle něho znevěrohodňuje přátelství „s lidmi s netransparentními příjmy“. „Roman vytváří impérium klientelismu ve střední a východní Evropě,“ zlobí se Bursík.

Topolánek trávil volno v Itálii i vloni. Dovolená ve vile italského premiéra Silvia Berlusconiho se neobešla bez problémů. Společnost mu tam dělal právě Řebíček. Tehdy se spekulovalo, na čí náklady cestovali.

Topolánek nakonec řekl, že soukromý letoun objednal Řebíček. A náklady prý platili ze svého a napůl.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít