Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Zbytek a politika

Amnestie osvobodila čtrnáctičlenný gang kuplířů ze severních Čech

31. 1. 2013, Novinky.cz

Prezidentský pardon se vztahuje také na údajný kuplířský gang, který na začátku tohoto století operoval v Dubí na Teplicku. Obžaloba vinila čtrnáct lidí včetně jejich údajného šéfa Sergeje Onyskiva z obchodu s bílým masem. Kauzu během osmi let projednávali celkem čtyři soudci, rozsudek nad některými obžalovanými měl padnout na začátku tohoto roku.

„Mohu potvrdit, že v neveřejném zasedání 17. ledna bylo v souvislosti s amnestií prezidenta republiky rozhodnuto o zastavení trestního stíhání čtrnácti obžalovaných. Předmětné rozhodnutí o zastavení trestního stíhání není dosud pravomocné,“ informoval Právo předseda teplického soudu Roman Dobeš.

Obžalovaní nutili podle obžaloby v dubských nevěstincích drsnými způsoby dívky k prostituci. Skupina vypracovala systém transportu dívek z Běloruska na sever Čech, kam je nalákala na zajímavou práci za slušný výdělek.

Jen co autobus s děvčaty dorazil na české hranice, sebrali jim dohazovači pasy a zavezli je do nočních podniků na E55. O podivných praktikách a hrubém zacházení s dívkami v nočních klubech vypovídaly policejní odposlechy.

Speciální komando pozatýkalo členy údajného mezinárodního kuplířského gangu v květnu 2004 při zátahu na dubské nevěstince. Akce tehdy skončila obviněním 14 lidí a jejich umístěním do vazby. Za zločinné spolčení hrozilo každému z příslušníků bandy až 10 let vězení.

Ukrajinec Sergej Onyskiv se soudu nevyhýbal. Stále žije s rodinou a podniká v Teplicích. Rozhodnutí o zastavení stíhání na základě amnestie vnímá jako úlevu.

Onyskiv: Amnestie nás zbavila obhajoby

„Pouze ale v souvislosti s tím, že všichni teď máme míň problémů a nebudeme dál vláčeni po soudech,“ upřesnil Právu. „Na druhou stranu nás amnestie zbavila možnosti řádně se obhájit a dočkat se spravedlivého osvobozujícího rozsudku,“ dodal.

Onyskiv vždy popíral, že by měl prsty v jakékoli trestné činnosti. Trval na tom, že děvčata pracující v podnicích nebyla prostitutkami, natož že by byla k nejstaršímu řemeslu nucena násilím.

„Holky dostávaly zaplaceno za striptýz, autoerotiku nebo lesbi show. Hosté klubu chodili na jejich vystoupení. Pokud pak s někým skončily na pokoji, který měly řádně pronajatý, tak to byla jenom jejich iniciativa. My jsme je nehlídali,“ řekl Právu před časem.

Nyní rezolutně zopakoval, že o nějakém kuplířském gangu nemohla být nikdy ani řeč. „Toto označení si vymyslela média,“ podotkl.

Případ řešili čtyři soudci

Proces s údajnými kuplíři, který začal u teplického okresního soudu v květnu 2005, ztroskotal na chybě soudce Jindřicha Pojkara. Ten se dopustil procesních chyb při prodlužování pobytu obžalovaných ve vazbě. Proto se krátce před vynesením všeobecně očekávaných tvrdých trestů stalo, že se obžalovaní ocitli na svobodě. Většina z nich neváhala a zamířila do svých rodných vlastí na území bývalého Sovětského svazu a Jugoslávie.

Obnovení procesu bylo naplánováno na listopad 2007. Protože se ale nedostavily dvě klíčové postavy případu, soudkyně Zdeňka Horčicová, která kauzu „zdědila“ po Pojkarovi, jenž mezi tím z justice odešel, proces odložila na neurčito. Následně přešla na opatrovnický úsek teplického soudu.

Spis převzal soudce Jan Chocholatý. V květnu 2009 se ale scénář opakoval. Dva z obžalovaných nedorazili na hlavní líčení, které soudce odročil. Chocholatý pak povýšil na krajský soud.

Soudce Jaroslav Malchus otevřel případ znovu v říjnu loňského roku. K soudu ale opět přišla jen polovina obžalovaných. Malchus byl přesto rozhodnutý, že potrestá alespoň všechny přítomné. Pokračování procesu tehdy naplánoval na 10. ledna, plány na vyřčení rozsudku mu však překazila prezidentská amnestie.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít