Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Akvizice České pojišťovny

Rok 2005–2006

V listopadu 2005, když němečtí celníci kontrolovali na hranici se Švýcarskem kosovského Albánce Gjokeho P., čekalo je překvapení. Muž, kterého policejní vyšetřovatelé tří evropských států podezírají z příslušnosti ke kosovsko-albánské narkomafii, u sebe měl velké množství finančních dokumentů, a mezi nimi i kopie směnek české podnikatelské skupiny PPF.

Gangy kosovských Albánců se za přihlížení Evropské unie a OSN staly v Evropě vlivnými. Své astronomické příjmy z obchodu s afghánským heroinem však potřebují „vyprat“. Tradiční metody nepostačují. Mafie se proto snaží dostat se do legálního byznysu. V případě směnek PPF do byznysu českého. Jejich cílem je zlegalizovat miliardy narkodolarů.

Kopie směnek, které u sebe Gjoke měl, vystavila údajně v roce 1993 a 1994 ruská odnož české společnosti PPF na německou společnost WFG. Celková hodnota dvanácti směnek činí přes 21 miliónů dolarů. Dosvědčují to kopie sdělení, které celní úřad v německém Bietingenu adresoval Spolkové kriminální policii ve Wiesbadenu. Ručitelem směnky je údajně PPF investiční společnost, a.s., vymazaná po likvidaci v roce 2004 z obchodního rejstříku.

Milan Vinkler, který PPF v roce 1991 spoluzakládal, avšak později se se společností ve zlém rozešel, směnky označuje za pravé. A říká, že má originály. Vinkler potvrdil, že se o směnky zajímali Albánci. „Přes různé lidi v Teplicích se pokoušeli se mnou kontaktovat různí zájemci o koupi směnek, ve dvou případech šlo o Albánce,“ vypověděl Vinkler.

Tato událost vzbudila také pozornost americké DEA a amerického ministerstva financí.

Kdo je Milan Vinkler

Pověst schopného člověka měl Milan Vinkler už před rokem 1989, kdy jako nejmladší ředitel vedl sklárnu v Dubí. Lidé, kteří ho znají, říkají, že jeho ambice se začaly plně rozvíjet až po převratu. Nejprve prodával počítače. Společně s Petrem Kellnerem, který je dnes považován za jednoho z nejbohatších Čechů, založili v roce 1991 společnost Wika. Vinkler zároveň zakládá další firmy a do dalších vstupuje: prodej výpočetní techniky, výroba keramiky, realitní činnost. S Kellnerem pak založili firmu Správa prvního privatizačního fondu, jejíž jméno se později změní na PPF investiční společnost. Ta v současné době patří k nejúspěšnější finanční skupině v České republice – PPF. Kromě toho byl například měsíc jednatelem fotbalového klubu SK Slavia Praha.

Organizátor podvodných obchodů s lihem půjde na 7,5 roku do vězení
/Aktuálně.cz, 11. března 2005/

Plzeňský krajský soud dnes odsoudil spoluzakladatele investiční společnosti PPF Milana Vinklera k 7,5 roku vězení za organizování podvodných obchodů s lihem. Jeho společníci Kamil Saleh a Josef Koťa půjdou do vězení na 7 a 6,5 roku. Podle soudu stát připravili na daních a na clu o 26 milionů korun.

Soud potrestal i tři celníky za to, že obchodníkům s lihem za úplatu orazítkovali celní prohlášení, podle nichž kamiony s lihem opustily republiku. Jednomu z nich soud uložil podmíněný tříletý trest s odkladem na pět let. Další dva dostali nepodmíněné tresty 5 a 5,5 roku vězení. Navíc mají sedmiletý zákaz činnosti ve státní správě.

Žalobce muže vinil, že v letech 1997 a 1998 dovezli z Itálie neproclených 16 kamionů s lihem. Na rozvadovské celnici uváděli, že zboží přes Česko pouze převážejí a že cílem je Polsko. Tam ale 300.000 litrů lihu nedorazilo a zůstalo na českém trhu bez zaplacení cla a daní.

Kauzu soud začal řešit v roce 2000. Kvůli změně senátu ale bylo nařízeno nové hlavní líčení. Začalo v červnu 2002.

11. 3. 2005 18:10 PPF a.s. – Stanovisko PPF k odsouzení Milana Vinklera:

V reakci na žádosti novinářů ke kauze odsouzení údajného spoluzakladatele investiční společnosti PPF Milana Vinklera vydáváme následující stanovisko.

Pan Milan Vinkler nikdy nebyl zakladatelem ani spoluzakladatelem PPF, nebyl ani akcionářem jakékoli společnosti PPF a nikdy se aktivně neúčastnil řízení žádné z těchto společností.

Pan Milan Vinkler byl jednatelem společnosti WIKA s.r.o., která se podílela na založení Správy prvního privatizačního fondu a.s. Ta byla později přejmenována na PPF investiční společnost a.s. Akciový podíl společnosti WIKA byl vypořádán před 11 lety, tj. začátkem roku 1994. Současná holdingová struktura PPF vznikla až počátkem roku 1997 založením společnosti PPF a.s.

Důrazně se ohrazujeme proti tomu, aby jméno pana Vinklera bylo spojováno s akcionářskou strukturou PPF či s jejími aktivitami.

7. 2. 2006:

Odvolací vrchní soud v Praze potvrdil spoluzakladateli známé investiční společnosti PPF Milanu Vinklerovi trest na 7,5 roku ve věznici s dozorem. Dostal ho za organizování podvodů s lihem. Vinkler se odvolal proti verdiktu Krajského soudu v Plzni, který ho loni v březnu poslal do vězení. Původní trest však vrchní soud v úterý potvrdil.

Vinkler se úterního jednání soudu nezúčastnil. Byl na něj vydán zatýkací příkaz a soud o něm rozhodl jako o uprchlém. Vinklerův současný pobyt nezná ani jeho obhájce. „Nemám o tom žádné informace. Nicméně on má moji adresu a může mě kdykoliv kontaktovat.“

Současně s obhájcovým odvoláním proti rozsudku v Plzni podal odvolání i sám Vinkler, v němž naznačil možnost zkorumpování plzeňského krajského soudu.

„Apeluji na státní zástupkyni, aby zvážila stíhání tohoto obžalovaného pro trestný čin pomluvy,“ důrazně dnes uvedl předseda senátu Jiří Hnilica.

„Pan Vinkler si podal odvolání sám, kdybych s ním v té době byl v kontaktu, konzultoval bych to s ním, tato pasáž by byla napsána jinak. Omlouvám ho ale tím, že jednal emotivně,“ uvedl obhájce.

Společně s Vinklerem se obžalobě nevyhnulo dalších pět mužů, jejich tresty v rozmezí od tříleté podmínky až po sedm let vězení už ale nabyly právní moci. Mezi odsouzenými jsou tři bývalí celníci a dva obchodníci s lihem. Vinkler měl před odvolací senát předstoupit s dalšími obžalovanými již loni v prosinci, termín jednání mu ale nebyl doručen. Soud proto vyloučil jeho případ k samostatnému řízení.

Žalobce vinil Vinklera a další dva podnikatele, Kamila Saleha a Josefa Koťu, z toho, že zorganizovali na přelomu let 1997 a 1998 dovoz 16 kamiónů s lihem z italského lihovaru. Na celnici v Rozvadově uvedli, že zboží přes ČR pouze převážejí a že cílem je Polsko. Kamióny tam měly dojet přes hraniční přechod Cínovec. Do Polska ale přes 300 000 litrů lihu vůbec nedorazilo – zůstalo na českém trhu bez zaplacení cla a daní.

Celníci Petr Šlandor, Václav Baran a Jaroslav Fictum ale na celním prohlášení razítkem potvrdili, že zboží na Cínovci překročilo hranice.



V roce 2006 prodala společnost PPF eBanku společnosti Raiffeisenbank.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít