Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Zbytek a Miloš Zeman

Všichni prezidentovi muži

12. 12. 2013, Dotyk

Muži středního a staršího věku, obvykle spjatí s bývalým režimem, spíše z Moravy než z Čech, podnikatelé s vazbami na Rusko. To je asi převažující charakteristika lidí nejbližších současné hlavě českého státu. Tak jak jedni postupně odpadávají, vliv jiných na Miloše Zemana pozvolna stoupá. K těm druhým patří i Zdeněk Zbytek, někdejší plukovník předlistopadové armády. A Zeman, jak zjistil týdeník Dotyk, vychází vstříc jeho podnikatelským zájmům v oblasti ruské energetiky.

Lidé, kteří Miloše Zemana poznali zblízka, si dělají legraci, že jde o asociálního nedemokrata, nikoliv sociálního demokrata, jak se v polistopadovém období snažil prezentovat. A také, že jde o člověka, který vlastně nikdy neměl skutečné přátele a trpí narcismem. Mohlo se na tom výrazně podepsat jeho atypické dětství, kdy vyrůstal jako jedináček, bez otce a kamarádů, bez jediného mužského vzoru, v rodině učitelky a její matky, obklopen jen knihami.

Sám Zeman si je jisté abnormality vědom. „Každý jedináček je svým způsobem deformovaný a učitelský jedináček je deformovaný dvojnásob,“ napsal současný prezident před lety ve své autobiografické knize Jak jsem se mýlil v politice.

U Zemana se tak mísí jistý druh geniality – vynikající paměť, skvělé rétorické schopnosti – se zcela zřetelnou sociální neinteligencí, absolutní nepraktičností a sklony k alkoholismu, jak o tom hovoří i jeho dlouholetí známí.

„Neumí se omluvit, neumí říct, že má někoho rád. Je schopen si vzít každou botu jinou, ale protože se mu obě budou zdát hezké, obě si je ponechá. Je schopen nasednout do jiného auta s jiným řidičem a bude trvat na tom, aby se ti řidiči prohodili. Je to bordelář, který není schopen cokoliv řídit,“ vykresluje prezidenta jeden z českých podnikatelů ze Zemanova okruhu.

Jeden z mála, kdo to prý se Zemanem doopravdy uměl, byl již zemřelý ministr kultury Pavel Dostál, jenž nynější hlavu státu důvěrně oslovoval Bimbo. Klidně „Bimbovi“ přede všemi vynadal a on si to od něj nechal líbit.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít