Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Richard Háva a Omnipol

Nákup transportních letounů údajně Omnipolu vynesl provizi 890 milionů

26. září 2010, MF Dnes

Společnost Omnipol získala za nákup španělských transportních letounů CASA pro českou armádu provizi 890 milionů korun. Cena za letouny prý přitom byla v porovnání s původní nabídkou vyšší zhruba o miliardu korun. Tvrdí to pondělní vydání týdeníku Respekt, firma to označila za nesmysl.

Španělská společnost EADS, která letouny vyrábí, podle týdeníku v roce 2005 nabízela čtyři stroje i s požadovaným vybavením za zhruba 2,7 miliardy korun. Cenu prý držela i v době podpisu smlouvy v květnu 2009.

Jenže podepsaný kontrakt obsahoval cifru 3,5 miliardy korun a Španělé navíc měli získat pět bitevníků L-159, které se Češi marně snaží udat ve světě. Zbytkovou cenu „stopadesátdevítek“ odhaduje Respekt celkem na 1,25 miliardy ko­run.

V hlavních rolích Dalík, Fulík, Barták

Obchod bez výběrového řízení byl údajně neoficiálně domluven už dva roky před jeho uzavřením, tedy v roce 2007. Jednání se měli kromě zástupců Omnipolu také účastnit lobbista Marek Dalík, tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták a nynější náměstek Jan Fulík (do úřadu přišel ještě před nástupem ministra Alexandra Vondry).

Fulík říká, že cenu navýšily dodávky pozemního vybavení, náhradní díly či trenažér. Experti oslovení Respektem ale soudí, že to dohromady nemohlo navýšit cenu každého letounu CASA o půl miliardy.

Výše provize se bude zjišťovat soudně

Výše provize Omnipolu je předmětem obchodního tajemství s EADS. Jaroslav Štefec z Úřadu pro dohled nad akvizicemi, který se podílí na kontrole armádních zakázek, o její sdělení hodlá požádat soudní cestou. Respektu řekl, že „marže pro zprostředkovatele obchodu bude pravděpodobně vysoká“.

„Výše naší marže je pouhá čtyři procenta, vámi uvedená částka je zcela nesmyslná,“ brání se šéf obchodní sekce Omnipolu Petr Křižanovský.

Tato marže by činila 140 milionů korun v případě, že by cena za kontrakt byla 3,5 miliardy korun. Respekt své tvrzení o 890 milionech uvádí jako „informaci od důvěryhodného zdroje z prostředí Omnipolu, který smlouvu zná“.

Letouny CASA původně čeští vojáci nechtěli a byly jim „vnuceny“ politiky. Kritici stroji CASA vyčítají, že se do něj například nevejdou standardizované přepravní palety NATO a že nestačí na nasazení v Afghánistánu. Celý kontrakt teď hodlá prověřit ministr obrany Alexandr Vondra.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít