Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

ČEZ

Policie prověřuje ČEZ kvůli miliardové zakázce na Ledvice

03.03.2014, Týden

Polostátní energetický kolos ČEZ je pod tlakem. Policie prověřuje vrcholové manažery kvůli zpoždění mnohamiliardové zakázky pro Elektrárnu Ledvice. Na ČEZ si kvůli sporným rozhodnutím chce posvítit i nová vládní garnitura.

Pod současným vedením ČEZ se mohou začít houpat židle. Policie se zabývá dodávkou kotle pro elektrárnu Ledvice za deset miliard korun od firmy Alstom a případným poškozením akcionáře, jímž je stát. K výslechům putují manažeři a smluvní materiály z dceřiné firmy ČEZ – Škody Praha Invest (ŠPI), která zakázku před více než pěti lety zadávala. „ŠPI poskytla Policii České republiky požadované podklady a je samozřejmě připravena poskytnout další součinnost při případném vyšetřování,“ řekla TÝDNU mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

V roce 2008, kdy se o tendru rozhodovalo, byli v dozorčí radě dceřinky ŠPI i členové současného vrcholového vedení ČEZ. Kromě generálního ředitele Daniela Beneše také ředitel investic Peter Bodnár. V dozorčí radě seděl vlivný lobbista Vladimír Johanes, který se nyní z ČEZ stáhl.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít