Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Příběh Zdeňka Bakaly

Stručný životopis Zdeňka Bakaly

Zdroj: wikipedia

Ing. Zdeněk BAKALA, MBA
Nar.: 07.02.1961 v Opavě
Modrava 14
Bývalá manželka: Marguerita A. Bakala, Georgia 31411, Mad Turkez, Savannah, USA
(rozvedeni od r. 1997)
Děti (první manželství): syn
Od r. 2010 druhá manželka: Michaela Maláčová Bakala, nar. 23.05.1971
Praha 6 – Střešovice, Pevnostní 930/12

Zdeněk Bakala je český podnikatel. Podle novináře Erika Besta je jedním z pěti nejvlivnějších lidí v České republice.

Ačkoli opavský rodák, vyrůstal v Brně. Týdeník Reflex uvedl, že podle svazku, který na Bakalu po jeho emigraci vedla StB, pochází z rodiny laborantky krajské hygienické stanice a po nepřijetí na gymnázium se vyučil dámským krejčím a rok pracoval v oděvním družstvu VKUS Brno. V 19 letech, roku 1981, emigroval do USA. Studoval na University of California v Berkeley. Později studoval na Dartmouth College. Pracoval pro firmu Credit Suisse First Boston v New Yorku, Londýně a nakonec v Praze.

Jeho opavští příbuzní si vzpomínají, že kariéru začínal Zdeněk Bakala jako vyučený krejčí. Tento opavský rodák je synovcem pedagoga Slezské univerzity v Opavě, docenta Jaroslava Bakaly. „Je to syn mého zemřelého bratra Otokara. Ale naše rodiny nejsou již několik let ve styku,“ uvedl pedagog, který na univerzitě přednáší především středověké dějiny.

Své příbuzenstvo v Opavě z emigrace informoval pouze o ukončení svých studií a o sňatku s Američankou. „Poslední informace zněly, že je rozvedený, ale dnes už může být znovu ženatý. Nic bližšího nevím,“ uvedl jeho strýc.

V roce 1994 založil vlastní investiční firmu PATRIA FINANCE a v roce 2000 ji prodal bance KBC. V roce 2004 koupil skupinu Karbon Invest, ovládající mimo jiné Ostravsko-karvinské doly (OKD) a Českomoravské doly. Původ kapitálu, za který největší český důlní podnik koupil, zůstává nejasný, a Zdeněk Bakala to odmítá objasnit. Takto získal mj. 45 000 bytů, které veřejně slíbil prodat nájemníkům, práva však převedl z části na jiné subjekty s nejasnou vlastnickou strukturou a odpovědnosti za byty se zřekl. Nespokojení obyvatelé ale opakovaně poukázali na to, že se magnát zavázal pět let nepřevést byty na žádnou třetí osobu, a v médiích rovněž slíbil, že je za sníženou cenu nabídne k odkoupení nájemníkům. Namísto toho je ale převedl na vlastní realitní společnost, k jejímuž vlastnictví se nyní hlásí pouze částečně. Poslanec Lubomír Zaorálek označil toto chování Bakaly za gaunerské. V roce 2006 získal podíl v časopise Respekt. V srpnu 2008 koupil většinový podíl firmy Economia, která vydává deník Hospodářské noviny a několik desítek odborných časopisů. V březnu roku 2011 byl v žebříčku časopisu Forbes označen za 595. nejbohatšího člověka planety.

Někdy v průběhu roku 2010 se bez publicity oženil v zahraničí s bývalou československou miss Michaelou Maláčovou, s níž již nějakou dobu žil a má s ní dva syny a dvě dcery. Z manželství s Američankou Margueritou má jednoho syna. Na Šumavě v obci Modrava si dal vybudovat luxusní rezidenci.

Od července 2007 existuje Nadace Zdeňka Bakaly. Její nejvýznamnější aktivitou je program Scholarship, založený v roce 2010. Jeho cílem je finančně podporovat vybrané české studenty, kteří jsou odhodláni studovat na prestižních zahraničních universitách. Studenti, kteří projdou dvoukolovým výběrovým řízením (roku 2011 se jednalo o 13 ze 190 uchazečů), mohou s pomocí nadace počítat po celou dobu studia. Zdeněk Bakala, jenž tvrdí, že za své úspěchy vděčí právě špičkovému zahraničnímu vzdělání, staví program Scholarship do popředí svých filantropických aktivit a každoročně do něj věnuje až 10 000 000 korun. V rámci své nadace však pomáhá i v jiných oblastech: roku 2009 šlo například o 4 000 000 Kč pro Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Praze 1 na rekonstrukci varhan, či o 2 745 000 Kč pro SPŠ a SZŠ svaté Anežky České na rekonstrukci školy.

V roce 2011 bylo založeno nové studio na vývoj počítačových her Warhorse Studios. Za vznikem studia stojí dva veteráni herního průmyslu, Daniel Vávra a Martin Klíma. Celé studio financuje Zdeněk Bakala.

Od července 2006 do listopadu 2011 je Zdeněk Bakala předsedou správní rady Knihovny Václava Havla. Od března 2012 je členkou správní rady Knihovny Václava Havla i Michaela Bakala.

Zdeněk Bakala byl zmiňován jako sponzor plastiky Entropa.

V červnu 2010 oznámil, že během předvolební kampaně věnoval 28,5 milionu korun třem politickým stranám. Občanská demokratická strana dostala 15 milionů korun, TOP 09 7,5 milionu korun a Věci veřejné 6 milionů. Protože právě tyto tři strany pak utvořily koalici pod vedením Petra Nečase, publicisté kolem Deníku Referendum a po nich i některá další média označovali tuto vládu názvem „Bakalova koalice“. V roce 2011 finančně podpořil rockový festival v Trutnově.

Dne 22. listopadu 2012 daroval Karlu Schwarzenbergovi 500 tisíc korun na volební kampaň. V roce 2013 pak doplatil 2 miliony Kč.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít