Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Podpora Tomáše Halíka

Podnikatel Sekyra vybudoval v Oxfordu univerzitní studentské centrum

6. 11. 2014, HN

Na univerzitě v britském Oxfordu otevřeli v rámci tzv. Sametového dne studentské centrum Sekyra house.

V areálu Oxfordské univerzity bylo ve čtvrtek v rámci takzvaného Sametového dne, který připomíná události z listopadu 1989, otevřeno studentské centrum Sekyra House s posluchárnou nazvanou po českém knězi a filozofovi Tomáši Halíkovi. Objekt budou využívat ke svým společenským aktivitám mimo jiné čeští a slovenští studenti na Oxfordu, kterých je v současné době kolem šedesáti.

V objektu, který vybudoval český podnikatel Luděk Sekyra a který je součástí koleje jménem Harris Manchester College, najdou studenti ubytování i tři studovny.

„Podpora výstavby studentského centra je pro mě jistým vyvrcholením dlouhodobé spolupráce s Oxfordskou univerzitou. V této spolupráci, jakož i v akademické činnosti v oblasti politické filozofie, hodlám pokračovat i v budoucnu,“ uvedl k tomu Luděk Sekyra, který je členem správní rady i akademické obce na Harris Manchester College a nově také členem kolegia rektora Oxfordské univerzity.

Český podnikatel ve čtvrtek v Oxfordu představil i své budoucí plány. „Uvažuji o tom, že bych zřídil institut pro politickou filozofii, který by pomáhal rozvíjet středoevropské myšlení v kontextu evropského a světového politického myšlení. To vidím jako výzvu. A věřím, že tato myšlenka získá i podporu univerzity,“ dodal Sekyra.

Součástí studentské budovy je i posluchárna pojmenovaná na počest českého kněze, teologa a sociologa Tomáše Halíka, letošního držitele Templetonovy ceny. Ta je udělována za výjimečné zásluhy o posilování duchovního rozměru života.

Na univerzitě v Oxfordu Halík působil jako hostující profesor v podzimním semestru roku 2001.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít