Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Podnikatelské vztahy

Společně u moře. Důkaz o spojení Sekyry a Janouška

Mladá fronta Dnes, 18.10.2014

Ztráta času. Tak říkali developeři přihlášce do výběrového řízení pražského magistrátu v éře Pavla Béma. Předem daným vítězem byla totiž firma Sekyra Group. MF DNES má teď k dispozici dokument, který potvrzuje velmi úzké vztahy mezi majitelem Sekyra Group Luďkem Sekyrou a „politickým podnikatelem“ Romanem Janouškem, přítelem někdejšího pražského primátora Pavla Béma.

Zatímco Janoušek je dnes symbolem korupce a čekají ho čtyři a půl roku vězení za přejetí ženy v opilosti, ze Sekyry se stal hlavní sponzor a vlivný muž v pozadí KDU-ČSL, který se hlásí k odkazu Václava Havla.

Na přelomu června a července 2007 však ještě vše bylo jinak. Tehdy si Sekyra s Janouškem společně vyrazili na devítidenní dovolenou na Sardinii. A vzali s sebou své partnerky. Osm nocí v luxusním hotelu Pitrizza Costa Smeralda je tehdy přišlo na 28 834 eur. Cestovní doklad vystavený v únoru 2007 německou cestovkou Airtours International je psaný na Sekyrovo jméno, které figuruje i v kolonce „záloha/platební doklad“.

Sekyra si podle svých slov na sardinskou dovolenou již konkrétně nevzpomíná, ale nepopírá, že by s Janouškem v minulosti jezdil na golfové výlety.

„Párkrát jsme byli s partou na golfu. Ale to, o čem mluvíte, už si nepamatuji,“ řekl MF DNES Sekyra a dodal: „V Praze nebylo možné Romana Janouška nepotkat. Navíc to byl sportovec, takže jsme na sebe zákonitě narazili.“

O úzkých vztazích mezi Janouškem a Sekyrou však kolují v Praze legendy, především v souvislosti s Rohanským ostrovem. „My jsme absolutně nikdy neuvažovali, že bychom se zúčastnili například městského tendru na Rohanské nábřeží. My nekorumpujeme a účast v takové soutěži by za vlády Pavla Béma byla jen ztrátou času,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Lidové noviny Sekyrův konkurent Radim Passer z developerské firmy Passerinvest Group.

Sekyra však odmítá, že je možné jeho styky s Janouškem spojovat s projektem Rohan City na rozhraní pražských čtvrtí Karlína a Libně. „To spolu opravdu nesouvisí,“ dušuje se developer a sponzor KDU-ČSL, jenž má blízko k lidoveckému předsedovi Pavlu Bělobrádkovi.

Časovou souvislost mezi výletem na Sardinii a výběrovým řízením na Rohanské nábřeží však pominout nelze.

Právě v roce 2007 vyhlásil pražský magistrát výběrové řízení na firmu, která Rohanský ostrov zastaví. Ze sedmnácti přihlášených účastníků vybrala advokátní kancelář Miroslava Jansty tři, kteří postoupili do druhého kola. A v roce 2008 zvítězila firma Sekyra Group vystupující jako Konsorcium Rohan.

Společně u moře. Důkaz o spojení Sekyry a Janouška

Nabídka firmy Sekyra Group ve finále porazila mimo jiné i projekt investiční skupiny J&T, další společnosti, jejíž představitele pojí blízké vztahy s Romanem Janouškem.

Zatímco developer Radim Passer mluví v této souvislosti docela otevřeně o korupci, Sekyra jeho slova odmítá komentovat. „Byla to standardní výběrová řízení. Na žádné invektivy konkurenčních firem reagovat nehodlám. Nemá to smysl, i když bych také mohl mluvit o různých věcech,“ řekl Sekyra MF DNES.

Sekyra v koalici

Developer Radim Passer, který svému bratru Zbyňkovi pomáhal s hnutím Pro Prahu, jež minulý týden propadlo v komunálních volbách, však vidí věc jinak. A v Lidových novinách naznačil, že příběh zakázky na Rohanské nábřeží mohl i po letech pokračovat právě v letošním souboji o pražský magistrát.

„Jako Pražana i jako podnikatele mne zneklidňuje skutečnost, že nejvyšší mafiánské struktury z let 2002 až 2010 chtějí v novém převleku využívat napojení a vliv na politické subjekty kandidující na magistrát. Tady platí rčení, že levhart nezmění skvrnitost své kůže,“ prohlásil v narážce na Sekyru.

Fakt je, že lidovci, které Sekyra sponzoruje, coby součást Trojkoalice v Praze ve volbách uspěli. Nyní se podílejí na sestavování koalice na magistrátu. Jedním z vyjednavačů je šéf pražské KDU-ČSL Jan Wolf, který má k Sekyrovi velmi blízko. „Honza je talentovaný politik. Díky němu uspěli lidovci v Praze (ve volbách do Sněmovny – pozn. red.), protože na kandidátní listinu přivedl Daniela Hermana,“ řekl podle serveru Česká pozice před časem developer Sekyra.

A silný hlas v Praze se může Sekyrovi ještě hodit. Nejen kvůli stavebním projektům v ostatních městských částech, ale i co se týče samotného Rohanského ostrova. Právě tam by nyní developer kromě jiného rád umístil chobotnici Jana Kaplického. Na celý projekt však bude potřebovat ještě mnoho povolení z magistrátu i z radnice Prahy 8.

Toho jsou si vědomi nejen pravděpodobní spoluvládci Prahy, ale dokonce i někteří lidovci.

„Zaprvé budeme velmi obezřetní u všech velkých developerských projektů. Zadruhé, pokud se ukáže, že má některý z nich zvláštní minulost jako ten, který popisujete, budeme ještě mnohem obezřetnější,“ uvedl například jeden z vyjednavačů ČSSD o pražské koalici Petr Dolínek.

Jednou mi telefonoval

Ještě striktnější je nastupující starosta Prahy 7 a zastupitel KDU-ČSL na magistrátu Jan Čižinský, kterému se spolupráce jeho strany se Sekyrou nelíbí. „Co se týče mě, tak to panu Sekyrovi skutečně žádnou výhodu nikdy nepřinese. Naopak bych řekl, že jsem spíš zárukou toho, že co se projektů pana Sekyry týče, budou zvažovány velmi, velmi kriticky,“ řekl MF DNES Čižinský.

„Já si prostě myslím, že pražský politik nemůže a nesmí být sponzorován pražským developerem, to prostě skutečně nejde,“ dodal. Sám byl v kontaktu se Sekyrou jen jednou. „Nikdy jsem s ním nic společného mít nechtěl. Jednou mi telefonoval, když jsem v Praze 7 dělal referendum o radnici, a nabízel mi podporu. Řekl jsem mu, že naše legitimita spočívá v tom, že sbíráme podpisy, a žádnou jinou podporu nepotřebujeme. Tím to skončilo,“ popsal Čižinský.

Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek nechtěl kontakty hlavního sponzora své strany s Romanem Janouškem příliš komentovat. V kuloárech se navíc spekuluje, že se Sekyrou se v uplynulých týdnech rozhádali. „O tom, že se pánové Sekyra a Janoušek znají, asi není pochyb. Ale co mezi sebou měli, to já nevím,“ řekl MF DNES Bělobrádek. Sekyra podle něho jen straně posílá peníze na transparentní účet a jinak vliv nemá. „Nepotřebujeme nikoho, kdo by nám říkal, co dělat. Jistě, bavíme se s různými lidmi. To, že někdo řekne svůj názor, může někoho zmást. Ale mluvčím a ideovým vůdcem rozhodně není pan Sekyra,“ řekl Bělobrádek.

Dovolenou na Sardinii objednal Luděk Sekyra pro sebe, pro svou partnerku Věru Terzijskou, pro Romana Janouška a jeho manželku Simonu počátkem února 2007. Svědčí o tom německy psaný dokument, který má MF DNES k dispozici. Rekreanti bydleli v luxusních pokojích s terasou a výhledem na moře. Celý výlet přišel Luďka Sekyru na necelých třicet tisíc eur. O pár měsíců později rozhodoval pražský magistrát o zakázce na rekultivaci Rohanského ostrova, kterou dostala Sekyrova firma.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít