Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zajímavé články z tisku

Sobotkův tajemný muž Pokorný – ten, který hýbe příštím premiérem?

CT24, 2. 11. 2013

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka přežil puč části straníků – postavili se za něj senátoři, valná část krajských organizací i grémium strany. Už dlouho se však mluví o úplně jiné osobě, na kterou Sobotka spoléhá. Politicky nenápadném, profesně vlivném a úspěšném advokátovi Radku Pokorném. Jeho jméno veřejně vyslovil i místopředseda ČSSD Michal Hašek v ostře sledovaném Interview Daniely Drtinové, když chtěl poukázat na neautentičnost Sobotkova řízení strany. Co všechno se skrývá za čtyřiačtyřice­tiletým pražským právníkem s exkluzivními kontakty?

V úterním Interview ČT24 nebyl místopředseda strany Hašek v nejleším rozpoložení. Nejdříve několikrát lhal, když zapřel, že by proběhla jakákoliv povolební prezidentská schůzka s jeho účastí. A poté zmínil, že sociální demokracie nemůže být řízená z Hradu ani z „pražských advokátních kanceláří“ – což doprovodil narážkou na advokáta Radka Pokorného.

„Nyní půjde o to, jestli ČSSD bude autonomní stranou, nebo slabým článkem budoucí vlády, kde si bude někdo, třeba pan Babiš, vodit premiéra na provázku… Nevím, zkuste se zeptat pana doktora Pokorného. Třeba o tom ví víc,“ vyslal Hašek v přímém přenosu veřejnosti nesrozumitelný vzkaz. Rozluštěním Haškovy tajenky si přitom nejsou jisti ani mnozí rezidenti Lidového domu. Podle jedněch se vliv Pokorného přeceňuje, druzí v něm kvůli jeho pracovním vazbám na kapitány zdejšího byznysu vidí nového hybatele všeho dění v Česku.

Dva právníci z Moravy

Přátelství mužů, z nichž jeden to dotáhl mezi advokátní, druhý pak mezi politickou elitu, trvá více než 20 let. Oba putovali do „velké Prahy“ z jihu Moravy. Pokorný dokonce v médiích několikrát vzpomínal na skromné poměry, ze kterých pochází. Vyrůstal na osamocené hájovně, kterou spravoval jeho otec živící se jako polesný. Se Sobotkou se poprvé potkávají na bučovickém gymnáziu. Odtud každý z nich volí stejné vzdělání, byť na jiném místě. Zatímco Pokorný se rozhodne rovnou vypravit ke studiím práv do metropole, Sobotka stejný obor absolvuje v Brně.

Oba navíc pojí velmi brzká zkušenost s politikou. Pokorný k ní přičichl už během vysokoškolských studií, kdy sbíral zkušenost jako asistent v legislativním odboru tehdejšího Federálního shromáždění. Zde na něj dostal doporučení tehdejší právní expert ČSSD Pavel Rychetský a nabídl Pokornému práci ve své advokátní kanceláři. Tím se Pokorný dostává blíže do styku se sociální demokracií, do které vstupuje zkraje 90. let.

Záhy po získání advokátního oprávnění si Pokorný založil vlastní kancelář. V ní zanedlouho přivítal právě Sobotku jako začínajícího právníka ve zřejmě jediné profesi mimo sněmovnu. „Pan předseda, tuším v roce 1999, působil v naší advokátní kanceláři jako koncipient. Bylo to v době, kdy byl řadovým poslancem,“ řekl Pokorný nedávno deníku MF Dnes.

Lobbing jako základ advokátního úspěchu

Pokorný začal budovat kariéru podle přesvědčení, jemuž sice už dvacet let věří, ale které na něj zároveň v očích mnoha vrhá stín podezření. Nedílnou součástí jeho úspěšné advokacie se totiž stalo cílené budování sítě kontaktů – jako podmínky kvalitní práce pro klienta. Zkratku „lobbing“ ale Pokorný nemá rád. „My tohle primárně neděláme, ale práce pro klienta má v sobě někdy lobbing. Advokát je prostě frontman klienta, pokud si to přeje, musí dělat i to,“ sdělil ve stejném rozhovoru deníku.

Lobbování jako ceněná práce bez společenského stigmatu – to je pohled, na který Češi nejsou úplně zvyklí. Jasnější se tent postoj jeví po nahlédnutí do seznamu Pokorného klientů: převážně silné finanční instituce, agentury, banky a elitní hráči českého byznysu (viz rámeček). Jen ministerstvům, regionálním úřadům a dalším státním institucím se Pokorný v právních službách podle svých slov vyhýbá.

Pokorného kancelář zastupovala třeba ČSOB v sérii sporů ohledně bývalé Investiční a poštovní banky (IPB). Jako konzultant Pokorný jedná za ČSOB také při styku s ÚOHS a zabýval se i pomocí bankám ze strany státu. A už na konci 90. let se coby sotva třicetiletý vyšvihl do dozorčí rady Komerční banky v době příprav privatizace. U jednoho z největších bankovních domů si tak pouhých pár let po studiích mohl vyzkoušet výběr krizových manažerů. Jeho úkolem bylo navenek vysvětlovat kroky banky směrem k přípravám na prodej a restrukturalizaci. Sám svůj vliv jako člena dozorčí rady v souvislosti s privatizací banky ale pro časopis Týden odmítl.

Pokorného stopu lze vysledovat i v příběhu důlního podniku Mostecké uhelné společnosti (MUS), respektive u jejího klíčového manažera Antonína Koláčka, který také využíval právních služeb Pokorného. Koláček přešel do MUS právě z Komerční banky a za jeho vedení došlo k nechvalně známému vyvádění miliardových částek do spřátelených firem, zejména investiční skupiny Appian Group. Provize v řádu desítek milionů měly podle vyšetřování putovat i k lidem kolem bývalého předsedy ČSSD a premiéra Stanislava Grosse. Sám Sobotka jako pozdější ministr výrazně neusiloval o prošetření převodu majetku. (Koláček a další manažeři byli nedávno ve Švýcarsku nepodmíněně odsouzeni za podvod.)

V současnosti má Pokorný mimo finanční sektor silnou pozici také v reklamě. Právě v tomto oboru získala jeho společnost značný význam a renomé. Pokorný spoluzakládal Radu pro reklamu, která dohlíží na inzertní obsah v tisku, rozhlase, televizi i na internetu. Dodnes je prezidentem této rady.

Komentář Pokorného ke kontrolám recenzí e-shopů

Zkušenosti s tím, jak se pohybovat mezi vlivnými byznysmeny, získal Pokorný také prací pro ČEZ. S bývalým dlouholetým šéfem ČEZu Martinem Romanem jej pojí opět studium ve společném ročníku – tentokrát na pražské právnické fakultě. Dodnes Pokorného firma dohlíží po právní strácnce na tendr dostavby Temelína za 200–300 miliard korun. A sám Pokorný působí ve správní radě Romanovy nadace, která přispívá na kulturní projekty.

Blízké pracovní vztahy má úspěšný advokát i se šéfem vydavatelství Economia Zdeňkem Bakalou. Nejde přitom pouze o zmiňované obchodní operace kolem ČSOB. (Jedna z verzí hovoří o přesunu IPB k ČSOB právě pod taktovkou Bakaly). Pokorný taktéž zasedá v dozorčí radě Economie. A na postoji ČSSD coby lídra příští koalice může záviset osud Bakalova ohroženého OKD. Už prodej menšinového podílu státu v roce 2004 proběhl za tehdejšího ministra financí Sobotky. Majetek přešel pod Bakalu, pro něhož rok poté začal pracovat právě Pokorný.

Kamarád mnoha – víc nikdo neví

S politicko-podnikatelskými styky ale nejsme u konce. Možné politické napojení na lídra hnutí ANO Andreje Babiše, jak jej v úterním Interview DD mezi řečí naznačil Hašek, mají mnozí spíše za emotivní výkřik. „Já si na Bohuslavu Sobotkovi vážím jedné věci, a to, že není řízen naprosto nikým. Má svoji hlavu a tohle jsou jenom dehonestující vyjádření pana Haška,“ říká pražský zastupitel za ČSSD Karel Březina.

Komentátor Reflexu Bohumil Pečinka ale před časem upozorňoval na možné předvolební námluvy mezi Sobotkovým křídlem ČSSD, Bakalovi zpřízněné TOP 09 i hnutí ANO Andreje Babiše. „Smyslem celé věci kolem puče a rozvratu ČSSD bylo zakrýt volební výsledek a na druhé straně byznysové zájmy, které stojí za oběma muži, hlavně za panem Sobotkou – byznysové zájmy lidí kolem Zdeňka Bakaly a dalších lidí, kteří se snaží z něho udělat premiéra,“ doplnil ve středečních Událostech, komentářích.

Ačkoliv se o podobných scénářích mluví jen v obecné rovině, nejméně personální propojení by tu mohlo pomáhat. Spojení Bakaly s TOP 09 vede zejména přes Karla Schwarzenberga, dlouholetého přítele Bakaly. V roce 2006 Schwarzenberg odprodal Bakalovi podíl v časopisu Respekt, nyní je už Bakala jediným vlastníkem.

V představenstvu NWR, matce OKD, kterou ze třetiny vlastní Bakala, až donedávna seděl lobbista a bývalý eurokomisař Pavel Telička – až do té doby, než přešel k Babišovi do jeho hnutí ANO. Přestup „od Bakaly k Babišovi“ komentoval sám Telička jako přirozený přechod ze soukromé do veřejné sféry. Pro samotného Andreje Babiše pak jméno Radka Pokorného také není neznámé. Pokorný zastupoval Babišův Agrofert v roce 2010 při arbitráži s polským PKN ORLEN kvůli Unipetrolu.

Radek Pokorný (44)

V advokátní praxi se zabývá obchodním, finančním, autorským a reklamním právem, ochranou hospodářské soutěže a problematikou změny vlastnictví firem. V letech 1998 až 2001 byl členem Dozorčí rady Komerční banky. Působí jako prezident rady pro reklamu ČR, místopředseda Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR, člen Dozorčí rady vydavatelství ECONOMIA i místopředseda Komory administrátorů veřejných zakázek.

Zdroj: Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & Partneři

Ideální spojovací článek

Člověk s Pokorného portfoliem proto může být pro politika bezpochyby cenným spojencem. Lidé znalí poměrů v ČSSD ho ale mají spíše za Sobotkova přítele a rádce než vlivného hybatele v ústředí Lidového domu. „Já pana Pokorného znám ještě od dob, kdy působil ve Federálním shromáždění jako tajemník klubu ČSSD. Nikdy jsem nezaznamenal, že by v ČSSD někoho řídil, natož Sobotku. Nikdy jsem neměl pocit, že je to nějaký kmotr,“ uvádí komentátor Práva Alexandr Mitrofanov.

Jak Pokorný, tak Sobotka nezastírají, že spolu udržují kontakt jako dlouholetí přátelé – nic víc, nic míň. Vědět, komu možný premiér důvěřuje, se přitom ukazuje jako důležité. Už proto, že na „blízké přátele“ doplatilo několik předsedů vlády. Oproti lidem typu Marka Dalíka má ale Pokorný výhodu: nikdy ho nezastihlo podezření z nezákonného jednání. V tom zatím s pravděpodobným dalším šéfem vládního kabinetu Sobotkou coby „panem čistým“ souzní.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít