Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zajímavé články z tisku

Vily, statek i stará garáž. Na nemovitostech bývalých manažerů MUS visí plomba

zpravy.iHned.cz, 30.11.2012

Luxusní vily, byty, cenné papíry nebo konta v celkové hodnotě 800 milionů korun zmrazili protikorupční detektivové bývalým manažerům Mostecké uhelné společnosti (MUS). Přestože státní zástupce nechtěl upřesnit podrobnosti, Hospodářským novinám se podařilo zjistit, o jaký majetek se jedná.

Manželé Petra a Marek Čmejlovi už nebydlí tak úplně ve svém. Na luxusním domě s výhledem na řeku Sázavu visí od 9. listopadu plomba. A na podobně honosné vile za Prahou také.

HN už ve čtvrtek popsaly, jak protikorupční detektivové zmrazili bývalým manažerům Mostecké uhelné společnosti (MUS) konta, cenné papíry a nemovitosti v hodnotě 800 milionů. Podle policistů totiž majetek pochází z podvodu, jímž údajně šestice exmanažerů koncem 90. let podnik ovládla.

Státní zástupce Petr Šereda, který vyšetřování řídí, nechtěl upřesnit, komu a které nemovitosti nechal obstavit. HN ovšem s pomocí veřejných údajů z katastru zjistily, že akce zasáhla nejen Marka Čmejlu, jednoho z klíčových mužů událostí v Mostecké uhelné.

Ale s domy a byty nesmí nakládat ani další čtyři manažeři. Výjimkou je jen Antonín Koláček, který všechny nemovitosti vlastní přes firmy, takže na ně policisté nedosáhnou. Vzkaz do Monaka: Zmrazeno

Policisté, jak ukazují dokumenty, brali vše, bez ohledu na hodnotu. Dvaasedmdesáti­letému Oldřichu Klimeckému, někdejšímu generálnímu řediteli, který se v posledních letech stáhl z veřejného života, zmrazili vlastnické právo nejen ke statku v Milešově u Lovosic. Ale i na starou garáž v Mostu.

Luboš Měkota má zase obstavenou opuštěnou chalupu na Domažlicku, stejně jako nový viladům v Praze na Břevnově, kde má za sousedy třeba hokejisty Martina Havláta a Patrika Eliáše.

Právě Měkotu policejní vyšetřování zasáhlo nejvíc. Tedy pokud jde o jeho byznys: jeho nová televizní stanice TV Pětka omezila výrobu pořadů nejspíš proto, že přišla o jistý přísun peněz.

Měkota zároveň pracuje jako předseda správní rady podnikatelsky úspěšné Vysoké školy finanční a správní, je milovníkem golfu, v němž i podniká a stojí také za pražskou regionální stanicí TV Metropol, které dělal ještě loni ředitele třetí z aktérů kauzy – Petr Kraus.

A další z těch, kteří mají na svém domě zástavu: policisté obstavili jeho vilu na pražských Vinohradech. Jiří Diviš, čtvrtý z exmanažerů, žije už několik let v zahraničí – oficiálně má sídlo v Monaku.

Ale i tak nechali dát detektivové plombu na Divišův víkendový byt v Klimentově u Mariánských Lázní a na další byt v Petrské ulici v centru Prahy.

Plombě se naopak vyhnuly nemovitosti, které spravuje Antonín Koláček. Muž pozoruhodné proměny z byznysmena na budhistu, který si nechává požehnat od dalajlámy.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít