Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Patrik Tkáč

20 mocných na jawě

21.05.2007, MF DNES

Patrik Tkáč je členem exkluzivního motorkářského klubu, který jezdí na sérii jednadvaceti kusů Jawa 650 Classic, který loni vznikl v týnecké továrně nejslavnější české značky.

„Ještě nejsme domluveni, kdy přesně dražba proběhne,“ říká „mluvčí“ klubu dvaceti majitelů na zakázku vyrobených motorek a bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Jawa přitom už uvažuje o další limitované kolekci svého největšího modelu 650, který v retro stylu vychází ze slavného modelu padesátých let Jawa 500 OHC.

Za peníze, které by měly jít na dobročinné účely, získá majitel mohutně chromovaného stroje s klasickou červenou barvou stejnou motorku jako Milan MaděryčČeské pojišťovny, Martin RomanČEZ nebo Tomáš Krsek ze Škoda Holding. Cena jednoho kusu byla původně přibližně 350 tisíc korun.

Skupinu mocných na ojedinělých jawách doplňuje také Patrik Tkáč, tvář investiční skupiny J&T, či hlasitý odpůrce navrhované reformy veřejných financí a bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. Spojuje je nejen stejná motorka, ale také speciální pásek s nápisem Jawa nebo hodinky Prim. „Teď se domlouváme, že bychom si nechali ušít ještě společnou bundu,“ říká Urban, který začal jezdit na motorce v sedmi letech.

Členové neformálního klubu občas pořádají společné vyjížďky, ale údajně je téměř nemožné, aby se všichni najednou sešli.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít