Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

J&T a Petr Kellner

Křetínský získal peníze na ovládnutí EPH

2. 6. 2014, E15

Miliardář Daniel Křetínský a skupina J&T udělali další významný krok k úplnému ovládnutí Energetického a průmyslového holdingu. Podařilo se jim totiž od bank získat obří úvěr 1,8 miliardy eur (49,5 miliardy korun), sdělily deníku E15 zdroje z bankovních kruhů.

Část z těchto peněz bude přitom sloužit k financování odkupu čtyřicetiprocen­tního podílu v EPH, který vlastní skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Rovněž čtyřicet procent akcií holdingu kontroluje skupina J&T a zbylou pětinu drží jeho šéf Daniel Křetínský.

Téměř padesátimiliardová půjčka navazuje na dřívější transakci. Jde totiž o refinancování původního akvizičního úvěru 1,5 miliardy eur, který poskytlo holdingu konsorcium bank v lednu 2013 na nákup 49procentního podílu ve firmě Slovenský plynárenský priemysel od evropských energetických kolosů E.ON a GDF Suez. Od začátku roku 2013 EPH již dokázalo z tohoto úvěru splatit přes půl miliardy eur.

EPH tak nyní přes firmu Slovak Gas Holding drží zmíněný podíl a plnou manažerskou kontrolu v plynárenských aktivech, která pokrývají tranzit, distribuci a skladování plynu na Slovensku. Vlastní společnosti Eustream, SPP Distribúcia, firmu Nafta nebo Pozagas.

Dohoda o astronomické půjčce se podle zmíněných zdrojů podepsala v závěru minulého týdne. Úvěr pro Křetínského a skupinu J&T zajišťovaly čtyři bankovní domy: americká Citibank, britská Royal Bank of Scotland, francouzská Société Générale a italská UniCredit. Kromě těchto bank se však na úvěru podílejí i další finanční instituce.

EPH koupila vlastní akcie od PPF

Energetický a průmyslový holding koupil od skupiny PPF Petra Kellnera na začátku února 7,44 procenta vlastních akcií. Holding za ně zaplatil 54 milionů eur, což v korunách odpovídá částce 1,48 miliardy. Vyplývá to ze zprávy o loňském hospodaření PPF, kterou skupina zveřejnila na závěr minulého týdne. Výsledkem transakce bylo snížení podílu PPF v holdingu z 44,44 procenta na rovných čtyřicet procent.

Kromě peněz z úvěru se na odkup Kellnerovy části EPH použijí rovněž výnosy z prodeje dluhopisů skupiny EP Energy (součást EPH) a dividendy ze společností, které jsou součástí Energetického a průmyslového holdingu. Při shánění peněz jednal Křetínský již dříve i s australskou investiční bankou Macquarie, ale tato jednání skončila neúspěšně.

Energetický a průmyslový holding je druhou největší tuzemskou energetickou skupinou hned za polostátním kolosem ČEZ. Podle posledních údajů z roku 2012 vlastnil EPH majetek v hodnotě 285,2 miliardy korun. Tržby skupiny tehdy dosáhly 115 miliard korun a zisk před úroky, daněmi a odpisy činil 32,7 miliardy.

Do portfolia holdingu náleží firmy v České republice, Německu, Polsku a na Slovensku. Mezi největší patří kromě skupiny Slovenský plynárenský priemysel rovněž Plzeňská energetika, Elektrárny Opatovice, Pražská teplárenská, Stredoslovenská energetika nebo například německá hnědouhelná společnost Mibrag. Úhrnný výkon energetických zdrojů skupiny představuje 1750 megawattů. Firmy EPH zaměstnávají přes osm tisíc lidí.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít