Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Patrik Tkáč

J&T s Tykačem definitivně končí

16.03.2007, Týden

Společně vydělali obrovské peníze. Na akciích energetického holdingu ČEZ šlo o částky, které se počítají v řádu desítek miliard korun. Boj o moc v české energetice je nakonec rozeštval.

Dlouho doutnající spor mezi druhým nejbohatším Čechem Pavlem Tykačem a J&T eskaluje. Vlastník poloviny slovenské finanční skupiny a její prezident Jozef Tkáč (v Česku je známější jeho syn Patrik) TÝDNU.CZ sdělil, že spolupráce je u konce. „Vzhledem k vzniklé situaci se finanční skupina J&T rozhodla vypovědět všechny smluvní vztahy, předčasně splatit svoje závazky a tím ukončit spolupráci s panem Tykačem a jím ovládanými společnostmi.“

Skupinu J&T k rázné akci vyprovokoval článek Tykačova mluvčího v posledním vydání časopisu Euro. V něm mimo jiné stojí: „Bankovní skupina J&T dluží již delší dobu několikamiliardovou částku z půjčky zprostředkované právě společností Charlton (je pod Tykačovou kontrolou – pozn. red.). Protože splatnost více než dvou miliard je již za několik týdnů a Pavel Tykač byl před koncem roku požádán o zajištění jejího prodloužení, a vzhledem k tomu, že věřitelská skupina disponuje mnohamiliardovými ručitelskými směnkami podepsanými všemi skutečnými vlastníky skupiny J&T…“

Tykač s J&T společně investovali například do akcií energetického holdingu ČEZ. Vzhledem k tomu, že s nákupy začínali v době, kdy se jedna akcie prodávala pod sto korunami, vydělali mnohamiliardové částky. J&T se v posledních letech výrazně začala angažovat v české energetice. Dnes vlastní například více než třetinu Pražské energetiky, polovinu Plzeňské energetiky a United Energy, jednu z největších tepláren v zemi. Tykač naopak loni koupil za zhruba deset miliard korun bezmála poloviční podíl v Mostecké uhelné. J&T o něj měla zájem také. Mostecká uhelná je přitom monopolním dodavatelem teplárny v Komořanech, která je v majetku United Energy. A právě zde se tvrdě střetli. Tykač chce více peněz za uhlí, J&T naopak na podmínky Mostecké uhelné nehodlá přistoupit.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít