Mapování
Zavřít vyhledávání

Pavel Tykač

Český podnikatel a miliardář, který stál u zrodu finanční skupiny Motoinvest. V roce 2006 obviněn ze zorganizování vytunelování C.S. Fondu.

Narozen 15. května 1964 v Čeláko­vicích. Český podnikatel a miliardář. Podle časopisu Týden byl v žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků za rok 2009 na 3. místě s odhadovaným majetkem 27–32 miliard Kč.

Vystudoval ČVUT. Nejprve pracoval jako technik v TOS Čelákovice. V roce 1990 začal podnikat v oblasti dovozu a prodeje výpočetní techniky. Spoluzaložil firmu Vikomt a po prodeji svého podílu stál u zrodu finanční skupiny Motoinvest, která v roce 1995 pod heslem „Drobní akcionáři, plačte!“ rozjela takzvanou třetí vlnu kuponové privatizace. V době největšího rozmachu společnost vlastnila významné podíly v deseti investičních fondech (mj. C.S. Fond) a několika bankách včetně Agrobanky a Plzeňské banky.

Na podzim 1996, po uvalení nucené správy na Agrobanku, Tykač oznámil ukončení činnosti skupiny Motoinvest.

V roce 2006 jej policie obvinila ze zorganizování miliardového tunelu C.S. Fondu. Nakonec ale uznala, že je málo důkazů, a žalobce stíhání zastavil s verdiktem: „Skutek nebyl trestným činem.“

V roce 2006 koupil podíl v dnešní skupině Czech Coal a zahájil se skupinou ČEZ cenovou válku.

×

Vazby na témata

PPF

Mostecká uhelná společnost

Andrej Babiš a Agrofert

Martin Roman a ČEZ

Tomáš Chrenek a Třinecké železárny

Richard Háva a Omnipol

J&T

Viktor Kožený

Pavel Tykač

Zdeněk Zbytek

Vladimír Johanes

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít