Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Mostecká uhelná společnost

Finančník Tykač posílil svou firmu o 610 milionů korun

01.04.2014, Týden

Majitel hnědouhelné těžební skupiny Czech Coal navýšil kapitál ve stejnojmenné dceřiné společnosti Czech Coal, která se zabývá hlavně prodejem uhlí a elektřiny.

Finančník navýšil kapitál v Czech Coal o 610 milionů korun na 1,11 miliardy korun. Důvody pro navýšení základního kapitálu společnosti byly podle člena představenstva Vladimíra Šístka dva: „Posílení kapitálového vybavení společnosti a vyrovnání vzájemných pohledávek a závazků mezi společnostmi skupiny,“ řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Šístek.

Firma Czech Coal se soustředí hlavně na prodej mosteckého hnědého uhlí, na nákup a prodej elektrické energie či investice do klasických zdrojů elektřiny. Patří do skupiny Czech Coal, kterou v současné době tvoří především těžební společnost Vršanská uhelná a řada dalších obslužných společností.

V roce 2013 se ze skupiny Czech Coal oddělila společnost Litvínovská uhelná, což je dnešní Severní energetická, která těží hnědé uhlí v lomu ČSA. Severní energetickou spravuje hlavně Tykačův bývalý kolega Jan Dienstl. Pavel Tykač patří mezi nebohatší osoby v Česku. Jeho majetek přesahuje 30 miliard korun.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít