Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Mostecká uhelná společnost

Exmanažeři MUS vrací úder, podali trestní oznámení na Czech Coal Services

21.06.2013, novinky.cz

Čtyři bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) podali trestní oznámení pro podvod na firmu Czech Coal Services a dva bývalé spolumajitele stejnojmenného holdingu – Petra Pudila a Vasila Bobelu. V pátek o tom informovala právní zástupkyně exmanažerů MUS Karolina Zelenková.

V trestním oznámení tvrdí, že si Czech Coal Services v případu Mostecké uhelné společnosti nárokuje neprávem odškodné 6,3 miliardy korun – a je to tedy podvod. Krajské státní zastupitelství zatím přijetí oznámení oficiálně nepotvrdilo, dokument ale nese razítko jeho podatelny.

Trestní oznámení podali bývalí manažeři MUS Jiří Diviš, Marek Čmejla, Antonín Koláček a Petr Kraus. Všichni čtyři čelí u soudu ve švýcarské Bellinzoně obžalobě z podvodů a praní špinavých peněz. K ní se připojila i následnická firma Czech Coal Services a dva ze tří někdejších členů představenstva, Vasil Bobela a Petr Pudil. Vzniklou škodu vyčíslili na 6,3 miliardy korun. Bobela a Pudil na konci roku 2010 své pětiprocentní podíly prodali Pavlu Tykačovi.

„Existuje důvodné podezření, že pánové Bobela a Pudil se záměrným podáváním nepravdivých a spekulativních informací snažili uvést v omyl švýcarské orgány, čímž se pokusili nezákonně obohatit o částku 6,26 miliardy korun,“ uvedla Zelenková. Švýcarské úřady zablokovaly šesti obžalovaným na stovce švýcarských účtů 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun).

Mluvčí skupiny Czech Coal Liběna Novotná se k situaci nechtěla v pátek v podvečer vyjadřovat s vysvětlením, že firma Czech Coal Services není součástí skupiny. Podle obchodního rejstříku se firma rozdělila a část splynula s Czech Coalem, z další části vznikla firma Coal Services, kterou Czech Coal na svém webu uvádí jako jednu ze svých firem.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít