Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

CS Fondy

Úspěch v kauze CS Fondů: Dvě miliardy navíc pro státní kasu

12. 8. 2014, DENÍK Praha

Státní kasa by měla letos získat dvě miliardy navíc. Ministerstvo financí totiž uspělo s dovoláním u Nejvyššího soudu v případě sporu souvisejícího s kauzou vytunelovaných CS Fondů. Investiční společnost Akro, která zastupuje někdejší podílníky CS Fondů, musí peníze zaplacené na základě dřívějšího rozsudku vrátit. MF počítá s tím, že peníze by mohlo dostat v průběhu třetího čtvrtletí, využít je chce pro operační program Doprava. Vyplývá to z informací uvedených v materiálech k návrhu novely zákona o letošním státním rozpočtu, kterou MF připravuje. Akro předloni vysoudilo 2,1 miliardy korun včetně úroků jako náhradu škody za to, že stát nedokázal vytunelování zabránit. Firma poukazovala na špatný úřední postup finančně analytického útvaru. Ministerstvo financí peníze zaplatilo na konci roku 2012. Dovolání k Nejvyššímu soudu podalo v lednu 2013. Soud mu vyhověl na konci června a rozsudek Městského soudu v Praze zrušil. „Na základě tohoto zrušujícího rozsudku Nejvyššího soudu ČR není o tomto soudním sporu v tuto chvíli pravomocně rozhodnuto a společnost Akro bude vyzvána v nejbližších dnech k vrácení uhrazené částky. Lhůta k vrácení bude stanovena po projednání se společností Akro s ohledem na technologické lhůty její depozitní banky. Přijetí výše uvedené částky se očekává v průběhu třetího čtvrtletí roku 2014,“ uvedlo ministerstvo.

Podílníci přišli o více než miliardu

Akro zastupuje někdejší podílníky CS Fondů, kteří přišli o více než miliardu korun, a jejich nárok od té doby narůstá kvůli úrokům. Údajné chyby státu se podle Akra projevily jednak v nesprávném postupu notáře, jenž připustil odvolání představenstva a dozorčí rady CS Fondů, a jednak v údajné laxnosti finančně analytického útvaru ministerstva financí, který nezabránil vyvedení peněz do ciziny, přestože dostal oznámení o podezřelé transakci. Kauza CS Fondů se táhne od roku 1997. Firma Umana tehdy získala z CS Fondů majetek v hodnotě 1,23 miliardy korun. Jako protihodnotu dostal fond téměř bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice. Peníze pak z Plzeňské banky zmizely na účtech v zámoří. Soudy v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyřem lidem nepodmíněné tresty od čtyř do osmi let vězení. Loni se policie znovu začala zabývat rolí finančníka Pavla Tykače v transakcích kolem CS Fondů.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít