Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Kauzy

K Tykačovi nastoupil exnáměstek ministra Tomáš Hüner

14.05.2014, Týden

Finančník Pavel Tykač angažoval do čela dozorčí rady těžební společnosti Vršanská uhelná energetika Tomáše Hünera. Exnáměstek ministerstva průmyslu a obchodu by měl mimo jiné přispět i ke zlepšení pověsti skupiny Czech Coal.

Tomáš Hüner je předsedou dozorčí rady těžební firmy Vršanská uhelná, která je hlavní součástí skupiny Czech Coal, od 6. května. „Ano. Pracuju už přes týden pro Pavla Tykače,“ potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ Tomáš Hüner.

Hüner nastupuje do dozorčí rady, aby se seznámil blíže s chodem firmy. Později s ním majitel Czech Coalu Tykač počítá do exekutivní pozice v rámci skupiny.

Hünerovým úkolem bude racionalizovat chod těžební firmy. V roce 2013 se totiž ze skupiny Czech Coal oddělila společnost Litvínovská uhelná, která těží hnědé uhlí v lomu ČSA. Ta nyní patří Severní energetické, již řídí Jan Dienstl. „Některé činnosti zůstaly v rámci Czech Coal a Severní energetické společné a nyní se musí oddělit,“ dodal Hüner. Jde například o IT služby, důlní dopravu, opravárenské služby, jež zahrnují hlavně údržbu pásových dopravníků.

Hüner, který před nedávnem skončil v čele dozorčí rady státní firmy ČEPS, má přispět i k vylepšení pověsti finančníka Tykače, který proslul v devadesátých letech nájezdy na firmy ve skupině Motoinvest, a později se o něho několikrát zajímala i policie. „Měl bych zlepšit také image společnosti,“ řekl Hüner.

Hüner patří mezi respektované české energetické odborníky. Je předsedou dozorčí rady tuzemského energetického operátora OTE, který patří státu. Od roku 2006 do roku 2011 působil jako náměstek na ministerstvu průmyslu a obchodu. Předtím pracoval na různých manažerských postech v Elektrárně Dětmarovice, Severomoravské energetice a společnosti ČEZ.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít