Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Mostecká uhelná společnost

Tykač, Bobela a Pudil se ve Švýcarsku dožadují 6,26 miliard korun

15. 6. 2013, motejlek.com

Společnost Czech Coal Services, která je vlastníkem řady práv a povinností po někdejší Mostecké uhelné společnosti, se u soudu ve švýcarské Bellinzoně domáhá částky 6 264 572 219 k­orun. Jako žalující strana se cítí poškozena jednáním obžalovaných originálních privatizátorů Mostecké uhelné společnosti. Výše zmíněná částka by měla jejich újmu „pokrýt“.

Jde o situaci, kdy švýcarská prokuratura na začátku roku 2008 Marku Čmejlovi, Luboši Měkotovi, Oldřichu Klimeckému, Antonínu Koláčkovi, Petru Krausovi, Jiřímu Divišovi a Jacquesovi de Groote na mnoha a mnoha účtech zablokovala celkem 661 milionů franků (13,9 miliardy korun) a následně bývalé uhlobarony obžalovala z mnoha deliktů.

Vlastníky Czech Coal Services jsou kyperská Indoverse (Czech) Coal Investments Pavla Tykače a holandská Czech Coal Vasila Bobely a Petra Pudila. V případě Tykače je účast na žalobě srozumitelná, v případě Bobely a Pudila spíše nemravná. Jejich obludná cesta někdejší Mosteckou uhelnou byla popsána v minulých dnech.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít