Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Hospodaření ČEZ

Komise zahájila vyšetřování ČEZ

15.07.2011, Euro.cz

Evropská komise zahájila vyšetřování ČEZ kvůli podezření z omezování rivalů na velkoobchodním trhu s elektřinou. Podezřívá jej, že shromažďoval kapacity v přenosové síti, aby zabránil vstupu konkurence. Pokud by komise shledala českou firmu vinnou, hrozila by jí pokuta v řádu desítek miliard korun nebo prodej části majetku. ČEZ však upozornil, že se šetření zúžilo jen na spor mezi ČEZ a firmou Czech Coal o plnění smluvních závazků na dodávky uhlí do Počerad.

O tom, že komise vyšetřování zahájí, informovala s odvoláním na důvěryhodné zdroje agentura Reuters již koncem června. „Zahájení formálního řízení neznamená, že komise má důkaz o porušení předpisů. Znamená to pouze, že komise bude tuto věc šetřit přednostně,“ uvedla navíc EK.

Vyšetřování by se tak nemělo týkat nařčení z manipulace s cenami elektřiny či jednání v kartelu. Jedním z původních podezření bylo mimo jiné to, že ČEZ měl se skupinou J&T uzavřít tajnou dohodu o rozdělení trhu. „Jsme potěšeni, že Evropská komise vyvrátila nařčení ČEZ z manipulace trhu s elektřinou a uhlím, kterou šířili naši konkurenti,“ interpretoval krok EK generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Šetření EK bude pokračovat pouze v případu možného bránění vstupu konkurence na český trh výstavby elektráren. Podle podezření si ČEZ u správce českých přenosových sítí ČEPS rezervoval takovou kapacitu pro připojení vlastních zdrojů, že konkurenční projekty neměly šanci dostat další povolení. Na to měla doplatit právě společnost Czech Coal Pavla Tykače, která plánovala postavit uhelnou elektrárnu u Počerad v severních Čechách.

ČEZ je přesvědčen, že se při dalším šetření prokáže, že se ani v této oblasti ničeho nedopustil. Objednanou kapacitu prý potřeboval pro svůj připravovaný zdroj. „Ještě dlouho před tím, než proběhla první inspekce komise v roce 2009, již byly podepsány závazné smlouvy na dodávku technologie i plynu. Získali jsme navíc, a to ještě v předstihu oproti původnímu plánu, všechna povolení, a na jaře letošního roku se plně rozběhly práce na výstavbě paroplynového bloku v Počeradech,“ uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít