Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vazby na politiky

Když jde o Romana, trpí politici ztrátou paměti

19.10.2011, Hospodářské noviny

Mohlo to vypadat i takhle: vysocí manažeři energetického gigantu ČEZ právě začínají projednávat podklady pro výběrové řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Slovo si bere druhý muž v podniku Daniel Beneš, zatímco generální ředitel Martin Roman odchází za dveře a zůstává tam do chvíle, než debata skončí. Jednací místnost však opustit musí, protože projednávané informace jsou mimořádně citlivé a Romanovy uši je nesmí slyšet. Jeden z nejmocnějších lidí v zemi totiž nemá bezpečnostní prověrku, podobné informace jsou tak pro něj tabu.

Jak je to vůbec možné? Proč nikdo po Romanovi celých sedm let prověrku nepožadoval? Když to chcete zjistit, narazíte na řadu překážek – neochotu úředníků, bariéru v podobě obchodního tajemství, a konečně na děravou paměť téměř všech, kdo Romana do funkce dostali a později jeho šéfování společnosti ČEZ prodloužili. Ačkoliv to zní neuvěřitelně, ředitel této strategické firmy prověrku mít prostě nemusí. Jenže před sedmi lety se v dozorčí radě ČEZ, která nového šéfa vybírala, začalo mluvit o tom, že by ji člověk v takto vysoké funkci přeci jen mít měl. Jak to zařídit? Jednoduše, zanést do podmínek tendru nutnost mít od NBÚ příslušné osvědčení. Média před sedmi lety skutečně o takovém kritériu psala, jenže dnes si už nikdo na takovou podmínku nepamatuje.

Přísně tajné informace

„Takové informace spadají pod obchodní tajemství, nesmíme vám poskytnout seznam podmínek řízení, respektive žádné dokumenty,“ zní strohá odpověď tajemnice dozorčí rady ČEZ Dany Rybkové. K dokumentu se nemají ani na Ministerstvu financí, které podmínky muselo schvalovat jako zástupce státu, tedy majoritního akcionáře podniku. Řízení bylo navíc veřejné. „Pokusím se o nemožné,“ slibuje nakonec mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Nevychází ani poslední možný pokus.

„Myslím, že součástí tendru taková podmínka nebyla. Nicméně po skončení řízení bylo řečeno, že by ten vybraný kandidát měl projít bezpečnostní prověrkou,“ loví v paměti potřebné informace Zdeněk Kaufmann, ředitel firmy, kterou si ČEZ na hledání nového ředitele najal. S kým se však o nutnosti prověrky bavil, si už prý Kaufmann ale nepamatuje.

Dočasná ztráta paměti

Ostatně není sám. Výsledkem pátrání po tom, proč nemá Roman prověrku a zda ji po něm skutečně stát požadoval, je jediné zjištění: ztrátu paměti utrpěli snad všichni, kdo měli s výběrem šéfa ČEZ něco do činění.

Okno má expremiér Vladimír Špidla, jeho pravá ruka a ministr vnitra Stanislav Gross, stejně jako tehdejší ministři financí a průmyslu Bohuslav Sobotka a Milan Urban. „To už je dávno, vůbec netuším, asi by to mělo být i součástí nějakého vládního usnesení,“ tápe Urban a odkazuje na výběrovou komisi, kde to prý „určitě budou vědět“. V jejím čele stál Urbanův náměstek Martin Pecina. Ten si ale taky moc na okolnosti tendru nevzpomíná. „On však předtím dělal v plzeňské Škodě, takže jsem si myslel, že by prověrku mít měl,“ řekl původně pro HN.

Po zveřejnění své odpovědi v novinách si vzpomněl i na některé podrobnosti. „My jsme se na výběrovém řízení bavili o tom, zda pan Roman prověrku má, nebo ne. Zjistili jsme, že ji nemá a že ji vlastně nemusí mít,“ telefonoval Pecina sám od sebe do redakce HN. Zarážející pak je, že to nikomu z oslovených politiků nepřipadalo a nepřipadá ani trochu divné.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít