Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Roman a ČEZ

Stručný přehled dění kolem ČEZu v r. 2005

ČEZ se chystá na zásadní modernizaci a zvýšení kapacity svých hnědouhelných zdrojů. Člen představenstva Jiří Borovec oznámil, že firma hodlá rozšířit tepelnou elektrárnu v Počeradech na Lounsku. Společnost ČEZ uvažuje o výstavbě tří bloků, z nichž každý má mít výkon 300 megawattů.

Martin Roman uvedl, že do obnovy elektráren podnik investuje postupně více než 100 miliard korun. 

Instalovaný výkon všech elektráren společnosti ČEZ činí 12 153 MW: na uhelné elektrárny z toho připadá 6524 MW (54 %), jaderné elektrárny 3760 MW (31 %), a výkonem 1869 MW (15 %) disponují ostatní, tedy vodní, sluneční a větrné zdroje. ČEZ pokrývá 73 % celkové výroby elektřiny v Česku. 

ČEZ se chce zúčastnit privatizace v Bulharsku, v Černé Hoře, v Makedonii i Rumunsku, a v Polsku prodeje tamní energetiky. 

Největší českou investicí je vstup ČEZ do energetické distribuční společnosti Electrica Oltenia v Rumunsku. 

Martin Roman byl v listopadu 2005 členem delegace premiéra Paroubka a měl individuální program. V Kosovu je totiž ke koupi elektrárna Obilić, která kdysi zásobovala třetinu Balkánu.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít