Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Hospodaření ČEZ

Firmě ČEZ opět utekla čísla

16.08.2011, E15

Z energetické společnosti ČEZ unikly hospodářské výsledky. Stalo se den před tím, než měly být oficiálně oznámeny. Na dnešní tiskové konferenci, které se zúčastní členové vedení včetně generálního ředitele Martina Romana, tak už nebude, kromě vysvětlování, moc co říci.

Data za druhé čtvrtletí zveřejnily s odvoláním na webové stránky firmy agentury Reuters a Bloomberg. „Energetická společnost ČEZ oficiálně na žádném místě neprezentovala pololetní výsledky hospodaření,“ hájí se v oficiálním prohlášení mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. „Vzhledem k tomu, že agentura Reuters neautorizovaně zveřejnila část našich výsledků, zveřejňuje ČEZ tuto část na svém webu. Prověřujeme, jak daná situace vznikla.“ Polostátní gigant hospodařil ve druhém kvartále s čistým ziskem 6,74 miliardy korun. To je meziročně téměř o 40 procent horší výsledek, analytici čekali 8,53 miliardy. Provozní zisk klesl na 11,14 miliardy korun, odhad trhu byl 12,4 miliardy. Vzrostly naopak tržby, a to o 4,4 procenta na 46,75 miliardy. Za celý rok ČEZ čeká pokles čistého zisku asi o 15 procent na 40,1 miliardy ko­run.

Zmatek s průsakem čísel zažil ČEZ už v únoru, kdy embargované údaje rozeslal novinářům sám mluvčí Kříž – výsledky za loňský rok vložil omylem do přílohy pozvánky na tiskovou konferenci.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít