Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Škoda Holding

Máme dokumenty prokazující napojení Romana na Appian, tvrdí novináři

16.09.2011, byznys.iHned.cz

Jméno bývalého šéfa energetické společnosti ČEZ Martina Romana se objevuje v rozsáhlé struktuře firem a jejich účtů ve švýcarských bankách, které měly vztah ke skupině Appian. Píše o tom Mladá fronta Dnes s odvoláním na dokumenty, které má k dispozici. Pro HN ale Roman tato podezření popírá.

Skupina Appian ovládla v Česku Mosteckou uhelnou společnost a plzeňskou Škodu Holding. Podle dokumentů, které má k dispozici MF Dnes, se ve struktuře firem, které jsou na tuto skupinu navázány, pohybuje i jméno Martina Romana. Média již o těchto vazbách spekulují delší dobu. Bývalý šéf ČEZu ale jakékoliv propojení popírá.

„Já jsem nikdy přímo ani nepřímo Škodovku nevlastnil, ani nijak zprostředkovaně neměl žádné benefity ze Škodovky ani jiných firem,“ řekl Roman v exkluzivním rozhovoru, který vyšel v pátečních Hospodářských novinách. Pro MF Dnes pak doplnil, že podle něj tudíž nemohou existovat ani žádné dokumenty potvrzující opak.

Podle MF Dnes je Roman v dokumentech zapsán jako jeden z takzvaných „beneficientů“ několika společností. Beneficient je zpravidla člověk či firma, která má prospěch z výnosu majetku spravovaného další najatou společností. A některé z těchto firem mají vazbu na Škodu, dodává list. Dokumenty podle deníku obsahují informaci, že Roman byl zakladatelem kajmanské společnosti The California Trust. Ta pak ze 100 procent vlastnila firmu z Britských Panenských ostrovů Artwick Investments Ltd., s níž je také spojen Romanův známý a v minulosti i člen představenstva Škody, advokát Josef Brož.

Obě firmy mají uvedeny jako „beneficienty“ čtyři osoby: Romana, Tomáše Krska, Jiřího Zapletala a Michala Koreckého. List upozorňuje, že všichni byli v minulosti ve vedení Škody.

V další listině je zase uvedeno, že subjekt s konečným prospěchem u Appian Machinery je Artwick a jeho mateřský The California Trust. Jako lidé, v jejichž prospěch je daný trust spravován, jsou opět uvedena čtyři jména: Korecký, Zapletal, Krsek a Roman.

Podle deníku by byla jakákoli účast ve struktuře kolem Škody v případě Romana problematická. Jako ředitel ČEZ by byl ve střetu zájmů. Škoda totiž získala v posledních pěti letech od ČEZ a její dceřiné firmy Škoda Praha Invest zakázky na opravu uhelných elektráren v mnohamiliardových sumách.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít