Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Roman a ČEZ

Michal Šnobr: Úplnou pravdu o Romanově odchodu se asi nikdy nedozvíme

16.09.2011, zdroj: hn.ihned.cz

Co bylo hlavním důvodem odchodu Martina Romana z čela ČEZ? Jaký byl jeho přínos pro firmu? A jeho slabiny? „Sledovat některé obchody ČEZ v posledních letech bylo pro mne utrpení,“ sdělil čtenářům IHNED.CZ v on-line rozhovoru analytik J&T Michal Šnobr.

Je pro vás výměna Daniela Beneše za Martina Romana překvapením? Myslíte, že byl Beneš jmenován narychlo, na přechodné období?

Myslím, že úplnou pravdu se nikdy nedozvíme. Celá ta rošáda mi připadá trochu „zvláštní“. Řekl bych, že je to jen další dobře promyšlený tah pana Romana na cestě dál. Rozhodně bych nechtěl vyloučit variantu, že během roku bude jiný generální ředitel předsedou představenstva.

Osobně to vidím jako pravděpodobné.

Jaká je podle vás příčina Romanova odchodu?

Řekl bych, že to bude motanec několika důvodů. Poslední dobou je těch kauz kolem managementu ČEZ více. A kde jsou ty doby, kdy to byly povětšinou věci pozitivní.

Jak hodnotíte kariéru Martina Romana?

Těžko v pár větách hodnotit dlouhé období Martina RomanaČEZ. Jedno je jisté: je to vzdělaný, pracovitý a velmi chytrý člověk. Já osobně jsem mu na začátku jeho kariéry v ČEZ držel palce.

Tah managementu ve prospěch hodnoty firmy byl obdivuhodný. Bohužel časem to vše vyprchalo a sledovat některé obchody ČEZ v posledních letech bylo pro mne utrpení. V posledním období mé sympatie generální ředitel ztratil.

V čem podle vás tkví největší přínos Romana pro ČEZ? A kde je jeho slabé místo?

Martin Roman měl s příchodem do ČEZ nemalou dávku štěstí. Přišel do ČEZ doslova v pravou chvíli. Jak se říká: byl ve správný čas na správném místě a je mu to přáno! Měl odvahu, odstřihl v ČEZ od moci starou gardu energetiků a postavil kolem sebe nový silný tým. Hodnota firmy byla určitou dobu prioritou.

Bohužel, z mého pohledu na pozadí nejrůznějších kompromisů s politickou scénou, a i po té, co management získal dojem, že celé prostředí kompletně ovládá, se tento proces zlomil. Výsledkem je dnešní stav.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít