Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Roman a ČEZ

Daniel Beneš: zemitý nástupce světáka Romana

16.09.2011, hn.ihned.cz

Nový šéf ČEZ je pověstný svojí schopností snižovat náklady a pracovat od rána do noci. Ani to však na úspěch nemusí stačit. Klíčové pro něj bude, jak dokáže vyjít s politiky.

Nový muž číslo jedna největší české firmy Daniel Beneš vypadá jako přesný opak svého předchůdce Martina Romana: Roman je světácký, Beneš zemitý. Roman se rychle rozhoduje a bývá netrpělivý, Beneš rád o věcech hloubá, je spíš přemýšlivý. Roman je celebrita první třídy, Beneš zůstává léta v jeho stínu. Roman je prototyp úspěšného manažera, nikdy nepracoval na jiné než vrcholové řídicí funkci. Beneš začínal jako řadový obchodník. Je nenápadný, širší veřejnosti neznámý.

To ale neznamená, že nový šéf ČEZ bude méně schopný, méně mocný či úspěšný v řízení klíčové české státní firmy. „Možná mu chybí charisma velkého vůdce, což je vlastnost, kterou šéf tak významné firmy potřebuje. Ale určitě je to kvalitní manažer,“ říká právník, který pro ČEZ pracuje a oba muže dobře zná.

Roman venku, Beneš uvnitř

Martin Roman je pověstný tím, jak si uměl získávat politiky a prosazovat zájmy ČEZ tak, aby firma měla co nejlepší předpoklady k růstu. Sám se netají tím, jaký vliv má třeba na rozhodování sněmovny. S nadsázkou se třeba v rozhovoru pro HN před časem pochlubil, že ČEZ má v parlamentu „svých 200 poslanců“, což je v pořádku, „vždyť je to důležitá státní firma“.

Zatímco Romanovou doménou bylo lobbování za ČEZ navenek, Beneš, v posledních čtyřech letech výkonný ředitel ČEZ, se věnoval operativnímu řízení.

Otázka je, zda stejně brilantně jako Roman zvládne teď i Beneš prosazování zájmů firmy v české politice a na trhu. Jinými slovy, zda udrží suverénní vliv ČEZ na celou českou energetiku. Vliv, který – jak tvrdí konkurenti ČEZ – hraničí se zneužíváním dominantního postavení.

Má-li Beneš uspět, bude muset pro firmu symbolicky udržet „jejích“ 200 poslanců. Schopnost vyjít s politiky je pro jeho kariéru naprosto klíčová – což dokazuje i zkušenost jednoho z jeho předchůdců. Právě na klesající oblibu u politiků doplatil Jaroslav Míl, který ČEZ vedl před Romanem.

Naopak Romanova schopnost neúnavně leštit kliky vlivných je až legendární.

„Na Romanovi jsem vždycky obdivoval, že dokázal vyjít i s těmi politiky, kteří mu osobně nepasovali. To Míl nedokázal. Ale Beneš k tomu má dobré předpoklady, umí si získávat lidi, má pro to cit,“ říká obchodník Petr Paukner, který pochází stejně jako Roman a Beneš z Ostravska a oba od mládí zná.

To, že se dosud Beneš uzavíral dovnitř firmy, je podle Pauknera jen zrakový klam. „Je jasné, že i on si musel v minulých letech intenzivně vztahy s politiky pěstovat, jinak by se teď k té funkci nemohl dostat,“ podotýká Paukner, přesvědčený, že české energetické jedničce ztráta přízně mocných rozhodně nehrozí. Už proto, že zůstane-li Roman v čele dozorčí rady, bude nepochybně i z tohoto postu pro ČEZ dál lobbovat.

Cost-cutter a workoholik

Beneš může mít proti Romanovi výhodu v pestřejší životní zkušenosti. Ačkoliv jsou oba manažeři ČEZ – mimochodem spolužáci z ostravské školy – téměř stejně staří, právník Roman dosud pracoval výhradně na pozicích generálních ředitelů. V Jance Radotín, Škodě Plzeň a v ČEZ.

Beneš, absolvent ostravské Vysoké školy báňské, začínal kariéru jako obchodník s uhlím v malé firmě Bohemia Energy, jež patřila jeho otci. Ke své první vlivnější funkci obchodního ředitele ostravské obchodně-stavební firmy Tchas se musel propracovat postupně. A i poté, co si ho Roman vytáhl z Ostravy do ČEZ, prošel nejprve nižšími funkcemi, a až po třech letech se stal výkonným šéfem a dvojkou ve firemní hierarchii.

Když v roce 2007 nastupoval do funkce v nejvyšším vedení ČEZ, měl už pověst razantního „cost-cuttera“ neboli řezače nákladů. „Cost-cutting, to je mé oblíbené slovo,“ potvrzoval tehdy i v rozhovoru pro HN. Nezůstalo jen u slov: velkého „řezačského“ efektu dosáhl Beneš už pár měsíců po nástupu, když zcentralizoval do té doby rozdrobený nákup celé skupiny ČEZ. Jestliže za posledních pět let ušetřil ČEZ na nákladech až 10 miliard korun, je to hlavně Benešova zásluha.

I teď má na starosti nejnovější úsporný program skupiny, který odstartoval začátkem roku. Kromě toho je hlavním vyjednávačem ČEZ v nejdůležitějším obchodním případu, který ovlivní chod firmy v budoucnu – je zodpovědný za vyřešení problému s dlouhodobými kontrakty na uhlí pro firemní elektrárny v příštích dvaceti letech. Lidé, kteří ho znají, se shodují, že je velmi tvrdý vyjednávač a neustupuje rád.

„Beneš je ve srovnání s Martinem Romanem také víc pracovitý,“ připomíná Paukner pověstný Benešův workoholismus, který nový generální ředitel v osobních rozhovorech ani nepopírá. Tvrdí, že od pondělí do pátku pracuje od časného rána do pozdního večera, na rodinu (je ženatý a má dva syny ve věku šestnáct a tři roky) si nechává jen víkendy. „Nemá problém si sjednat schůzku už na sedm hodin, stejně jako na devět večer,“ potvrzuje další z Benešových obchodních partnerů.

Golfistou jen z nutnosti

Právě Benešova pracovní vytíženost je také důvodem, proč se neobjevuje tak často jako Roman ve společnosti. Roman je třeba vášnivý golfista, objíždí spolu s dalšími příslušníky české politické a byznysové elity domácí i cizí hřiště, hraje se zaujetím. Beneš nemá k tomuto manažerskému sportu nijak blízko. Golf začal hrát teprve nedávno a bere ho spíš jako společenskou nutnost. Sportuje prý rád, ale přednost dává tenisu. Změní se ČEZ pod Benešovou taktovkou? Končí v české energetice celá éra, poznamenaná výraznou osobností Martina Romana? Zatím to není jasné. K určitým změnám nepochybně dojde, je to zákonité. Ale nepůjde o dramatické zvraty už proto, že Beneš je „Romanův muž“. Podle několika dobře informovaných zdrojů HN vděčí Beneš za svůj nový post Romanovi, který ho u politiků prosadil jako „muže, kterého si sám jako nástupce vychoval“. Nelze čekat, že strategii svého předchůdce popře. To spíš bude pokračovat v trendu, který ČEZ odstartoval loni na podzim: bude čím dál víc sázet na jadernou energetiku, potvrdí definitivní odklon od zahraničních investic. A dál bude řezat náklady.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít