Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Roman a ČEZ

Parta „Dolce vita“ pluje dál

04.06.2011, Ceskamedia.cz, autor: Petr Havlík

Číst novinové zprávy, internetové diskuse či sledovat zpravodajství v televizi může být dnes činnost zdraví škodlivá. Přesto bychom některým informacím měli věnovat alespoň trochu pozornosti.

Podle Centrálního úložiště regulovaných informací České národní banky generální ředitel ČEZ Martin Roman opět využil štědrého opčního programu společnosti, již spravuje. Od pondělí do středy v tomto týdnu prodal dohromady 330 tisíc akcií v celkové hodnotě 309 mil. Kč. Celkové výnosy ČEZ byly v loňském roce cca 200 mld. Kč. Zisk po zdanění byl cca 47 mld. Kč. ČEZ rozhodl na své Valné hromadě, že vyplatí dividendu 50 Kč na akcii. Stát si tak přijde na 18,8 mld. Kč., z celkového objemu 27 mld. Kč.

Ministerstvo financí a Ministerstvo životního prostředí připravují návrh na bezplatný převod 58 % emisních povolenek českým energetickým společnostem. Na svých oficiálních stránkách se ČEZ chlubí tím, že už v minulosti s emisními povolenkami velmi dobře obchodoval. Na stejných stránkách si pochvaluje i své údajně velmi úspěšné akvizice a investice na Balkáně. Doporučuji si přečíst poslední vydání Reflexu.

Rozsáhlý materiál o tom, kdo vládne Česku, pod názvem Republika kmotrů, je zajímavé čtení. Do textu se kupodivu dostal i Martin Roman. Se svou troškou do mlýna přišel tento týden i portál českápozice.cz. Pan šéfredaktor publikoval dva odvážné články. Jeden se týká legendární vily v Monte Argentariu a druhý záhadného „kyperského“ akcionáře v Pražských službách.

Není nezajímavé, že šéfem Pražských služeb je od dob panování Pavla Béma bratr Martina Romana Patrik Roman. A ve stejné době nakoupila Praha docela drahé tramvaje od plzeňské Škody Transportation. Šéf Dopravního podniku Praha jezdí na golf mimo jiné s Romanem Janouškem, Martinem Romanem a jeho sousedy z Chuchle. A tak dále, a tak dále.

Jisté je jedno – v záplavě zpráv a informací bychom se mohli snadno utopit. Je třeba si vytvořit vlastní imunitní systém vůči ohlupování a manipulaci. Na druhé straně bychom ty podstatné věci měli brát vážně. Jinak se nám ta parta „Dolce vita“ bude vysmívat dál a dál. Inu, ČEZko je zkrátka pro některé vyvolené skutečný zemský ráj.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít