Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Škoda Holding

Právník, který umí skrývat vlastnictví

19.10.2011, hn.ihned.cz

V příběhu ČEZ, Škody Plzeň a Martina Romana je skoro tak důležitý jako jeho hlavní aktér: advokát Josef Brož. Osmatřicetiletý právník s Romanem působil již koncem minulého století v Jance Radotín a následoval jej i do Škody Plzeň. A jak vyplývá z dokumentů, které zveřejnila MF Dnes, podílel se i na založení společnosti California Trust z Kajmanských ostrovů, do níž měly jít výdělky Škody Plzeň. A složitý řetězec kolem plzeňské Škodovky takřka dokonale skrývá, kdo ji skutečně vlastní.

Brož má s vytvářením složitých struktur, jež mají zakrýt skutečné vlastníky, již zkušenosti z konce devadesátých let. Byl totiž jedním z klíčových právníků, kteří pro zkrachovalou Investiční a poštovní banku vytvářeli tzv. kajmanské fondy. Do nich IPB přesouvala problémové úvěry a investice.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít