Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Škoda Holding

Insider: Švýcaři řeší kromě MUS i ovládnutí plzeňské Škody Holding

//24.05.2013, CT24.cz/

Bellinzona – Švýcarští vyšetřovatelé si neposvítili jen na privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS), ale také na ovládnutí plzeňské Škody Holding. Informoval o tom deník Insider s tím, že to vyplývá z jednoho z dílčích rozsudků v kauze bývalých vlastníků MUS. Švýcaři mají podle deníku k dispozici informace, jak se uskutečnilo a jak bylo financováno převzetí Škody investiční skupinou Appian. O propojení obou případů spekulují česká média několik let.

Rozsudek švýcarského Federálního trestního soudu z 10. dubna letošního roku, který má Insider k dispozici, je kódovaný. Strany, jichž se týká, jsou tu označeny pouze písmeny.

„Zpronevěřené prostředky (z MUS – pozn. deníku) byly následně předmětem rozsáhlé operace praní špinavých peněz, která probíhala do roku 2005 mimo jiné prostřednictvím různých prázdných skořápek patřících skupině J, a především sloužily k získání kontroly nad společností K,“ píše se v dokumentu.

Písmeno K podle deníku označuje společnost Škoda Holding, kterou v letech 2003 až 2004 kupovala od státu skupina Appian. Podle Švýcarů Appian zaplatil za českou strojírenskou jedničku penězi z MUS.

Rozklíčování finančních toků souvisejících s privatizací Škody může podle Insideru objasnit roli tehdejšího šéfa Škody a poté generálního ředitele ČEZu Martina Romana, dnes šéfa dozorčí rady této státní energetické firmy. Švýcarské šetření může potvrdit či vyvrátit podezření, o němž píší některá česká média, podle nichž měl Roman z Appianu majetkový prospěch a byl na jeho vstupu do Škody zainteresován.

To by znamenalo střet zájmů. „Pokud se potvrdí podezření na jakoukoli provázanost, nebo dokonce trestný čin, myslím, že by ministerstvo financí mělo zvážit, zda může být Martin Roman členem dozorčí rady. V dozorčích radách by měly sedět jen morálně bezúhonné osoby,“ řekl před dvěma lety Roman Gazdík (TOP 09).

Mladá fronta DNES už dříve uvedla, že podle Švýcarů část peněz vytažených z Appianu na nákupy státních akcií posloužila ke korupci politiků. Deník před dvěma lety zveřejnil doklady o tom, jak zhruba 150 milionů korun pocházejících z MUS skončilo na účtech lidí napojených na tehdy vládnoucí sociální demokraty. Část korupčních milionů skončila údajně na švýcarském kontu bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory, který o několik let později pomohl k zázračnému zbohatnutí expremiérovi Stanislavu Grossovi.

Podle Insideru zatím není jisté, zda Švýcaři dovedou k soudním žalobám i další okolnosti případu MUS.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít