Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Škoda Holding

Pod Romanem se třese křeslo, jeho vazby na Škodu chce prověřit i Nečas

14.10.2011, iDnes.cz – zpravodajství

Premiér Petr Nečas chce prověřit těsné vazby bývalého šéfa ČEZ Martina Romana na plzeňskou Škodu. Podle něj mohl porušit zákon. Ministr financí Miroslav Kalousek se kvůli tomu obrátí na nového šéfa ČEZ Davida Beneše. O Romanových úzkých vazbách na strojírenský podnik informovala MF DNES.

„Pokud by se prokázaly v médiích uvedené vazby Martina Romana na Škodu Plzeň, šlo by o závažné podezření z porušení zákona a ze střetu zájmů. V takovém případě by byly úvahy o jeho odvolání z dozorčí rady na místě,“ napsal iDNES.cz premiér Petr Nečas.

Podle něj tyto informace bude nezbytné prověřit. „Nelze někoho odvolávat jen na základě novinových článků a dokumentů, u kterých není jasné, zda jsou pravé, nebo falza,“ dodal.

Kalousek se obrátí na generálního ředitele ČEZ Beneše s žádostí, aby prošetřil, zda mohlo dojít ke konfliktu zájmů Romana při zadávání zakázek společnosti ČEZ, řekl iDNES.cz mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Prověření celé kauzy žádá i předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. „Ministerstvo financí by mělo zveřejněné informace prověřit, aby bylo zřejmé, zda Martin Roman skutečně byl či ještě je ve střetu zájmů a zda o svém vztahu ke Škodě Plzeň říkal pravdu, či nikoliv,“ řekl iDNES.cz Sobotka.

MF DNES získala dokumenty, které podporují dřívější spekulace, že Roman je jedním z vlastníků Škody Plzeň. Roman, který podnik dříve vedl, v minulosti i nyní odmítl, že by byl majitelem Škody.

Dokumenty ale naznačují, že se Roman ve Škodě Plzeň spolu s dalšími vysokými manažery jako majitel choval. Těsně před odchodem do ČEZ uzavřel s Tomášem Krskem, Jiřím Zapletalem a Michalem Koreckým dohodu, že se může do čela představenstva a na post generálního ředitele Škody kdykoli vrátit.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít