Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Roman a ČEZ

Nečas už hledá náhradu za Martina Romana v ČEZ

19.02.2013, Ceskapozice.cz

Odchod bývalého šéfa elektrárenské jedničky také z čela její dozorčí rady je podle zdrojů ČESKÉ POZICE na spadnutí.

Odchod snad nejznámějšího českého manažera Martina Romana z postu šéfa dozorčí rady tuzemské elektrárenské jedničky ČEZ je na spadnutí. Premiér Petr Nečas podle informací ČESKÉ POZICE z několika zdrojů už za Romana hledá náhradu.

Ostatně už delší dobu se hovoří o tom, že Romanův post v čele dozorčí rady měl být pouze přechodnou stanicí poté, co manažer v září 2011 opustil funkci nejvyššího výkonného šéfa ČEZ. K tomu, že čas Romanova odchodu se podle všeho rychle blíží, přispívají dvě zásadní skutečnosti: 1. Vyšetřování okolností, za nichž ČEZ prodával lukrativní společnost I&C Energo (známou svými řídicími a kontrolními systémy pro jaderné elektrárny) maďarské firmě MOL. To bylo v době, kdy Roman ČEZ vedl jako generální ředitel. 2. Vývoj na Balkáně, především chystané odebrání licence ČEZ v Bulharsku poté, co se tak již stalo v Albánii. Vstup na bulharský trh se připravoval už za Romanova předchůdce v čele ČEZ, Jaroslava Míla, ale celá historie působení české firmy v balkánské zemi se váže k etapě Martina Romana.

Navíc se šíří obavy, co vše by mohlo vyjít najevo o podnikání ČEZ v Bulharsku poté, co mu bude licence odebrána. A k dovršení česká policie vyšetřuje další čtyři závažné kauzy, které se týkají právě tuzemského elektrárenského gigantu. Jde o nákup a prodej poloviny německých dolů Mibrag, aktivity ČEZ v Albánii, stavbu meziskladu jaderného paliva v Temelíně a zadávání zakázek prostřednictvím dceřiné firmy Škoda Praha Invest.

V posledních dnech se celkově řeší spousta průšvihů, ve kterých ČEZ tak či onak figuruje – včetně solárního tunelu na peníze státu a lidí. Zájmem premiéra bezpochyby bude celou situaci uklidnit; výměnu v čele dozorčí rady by proto mohl považovat za krok, který k tomu přispěje.

Klíčová role premiéra

Premiér Nečas bude mít v celé záležitosti klíčové slovo, protože Martin Roman v dozorčí radě ČEZ zastupuje největšího akcionáře – český stát. Ministerský předseda by teoreticky mohl na Romana zatlačit, aby odešel sám, nebo třeba prosadit jeho odvolání na mimořádné valné hromadě.

ČEZ je tradičně „pod kuratelou“ nejsilnější vládní strany a jejího šéfa – tedy většinou premiéra

Podle dostupných informací by ovšem mohl o odchodu uvažovat i sám Martin Roman, ačkoli nynější okamžik z jeho pohledu není nejvhodnější – posílil by dohady, že byl k odchodu donucen.

Nečas sice musí podobné záležitosti projednávat s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, pod jehož úřad patří správa státních podílů ve firmách, fakticky je nicméně ČEZ tradičně „pod kuratelou“ nejsilnější vládní strany a jejího šéfa. Tedy většinou premiéra, pokud nepočítáme výjimečné situace a úřednické vlády.

V souvislosti s možným nástupcem Martina Romana se začátkem týdne objevilo v kuloárech jméno bývalého ministra obrany Alexandra Vondry, který se v minulosti věnoval také problematice energetické bezpečnosti. Vondra podle vyjádření pro ČESKOU POZICI o ničem podobném nevěděl. To však nemusí znamenat, že by o něm Nečas pro tento post neuvažoval. Také Martin Roman uvedl, že o svém chystaném odvolání nic neví. Role ministra Kalouska

Ministr financí Miroslav Kalousek nicméně v celém případu sehrává klíčovou roli. Vyzval totiž dozorčí radu vedenou Martinem Romanem, aby prověřila údajná pochybení při prodeji I&C Energo, která by měl mít na svědomí právě bývalý šéf ČEZ. Řečeno s nadsázkou má Martin Roman vyšetřovat sám sebe

Řečeno s nadsázkou má Martin Roman vyšetřovat sám sebe. V tisku se dokonce objevily spekulace o tom, že sám Roman mohl mít z prodeje nějaký osobní prospěch.

Nebylo by to poprvé, co se Martin Roman ocitl v podobné situaci. Už na začátku Romanova působení v čele dozorčí rady dostal ČEZ od Kalouska podobnou výzvu: prověřit podezření z nestandardních vazeb mezi Martinem Romanem jako bývalým generálním ředitelem ČEZ a Škodou Plzeň, kde působil předtím. Provedený audit tehdy nepřinesl žádná závažná zjištění.

Opakování podobné situace podruhé se fakticky stává politicky neúnosnou záležitostí, která logicky musí urychlit aktivity premiéra Nečase v celé věci. Toho si musí být Kalousek – muž s pověstí výborného politického stratéga – vědom.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít