Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Život Martina Romana

Svůj majetek rozdám potřebným, řekl šéf ČEZ

20.05.2011, Právo

Generální ředitel energetického gigantu ČEZ Martin Roman chce podstatnou část svého soukromého jmění, odhadovaného v řádu stamiliónů korun, věnovat na charitativní či vzdělávací projekty. Řekl to v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

„Se ženou jsme se dohodli, že většinu peněz chceme ještě za svého života darovat na dobročinné účely, protože jsme si jistí, že žádné z dětí není šťastné proto, že zdědí hodně peněz,“ řekl Roman týdeníku. Svým potomkům chce poskytnout pouze „elementární“ finanční zabezpečení. Roman se nedávno rozhodl, že bude dávat každý rok 10 miliónů korun na projekt Čtení pomáhá, který má podporovat čtenářskou gramotnost dětí, a zároveň pomáhá postiženým. Děti jsou motivovány k četbě odměnou 50 korun za každou přečtenou knihu. Peníze však nezískávají pro sebe, ale věnují je na některý z charitativních fon­dů.

„Za první čtyři týdny si děti vyčetly více než milión korun, máme registrováno již 15 000 dětí,“ řekl Ekonomu Roman, který už v roce 2007 věnoval 100 miliónů korun pražskému gymnáziu PORG, které vede prezidentův syn Václav Klaus mladší.

Nejvýše postavený český manažer se vydává ve stopách desítek amerických miliardářů v čele s Warrenem Buffettem a Billem Gatesem, kteří se loni rozhodli nadpoloviční část svého jmění rozdělit mezi potřebné.

Sám Roman ale tvrdí, že jeho rozhodnutí s akcí započatou v USA nijak nesouvisí. „Většina úspěšných lidí si v nějaké fázi života řekne: ‚Teď již nepotřebuji vydělávat další peníze.‘ Začne přemýšlet nad trvalejšími hodnotami. Člověk má v sobě zakódovanou potřebu pomáhat ostatním,“ řekl Roman.

ČEZ patří mezi největší české firmy, téměř 70 % jeho akcií drží stát. Zaměstnává 20 000 lidí v Česku, dalších asi 13 000 v zahraničí. Ekonom odhadl Romanův roční příjem i s odměnami na 20 miliónů Kč.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít