Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Investice ČEZu

Roman stanul ve vedení ropného gigantu MOL

03.05.2010, Profit

Šéf společnosti ČEZ Martin Roman byl zvolen za člena představenstva maďarského ropného gigantu MOL. Roman nebude zastávat výkonnou pozici. Obě firmy spolupracují od roku 2007, kdy se MOL bránil převzetí rakouskou rafinerskou firmou OMV. ČEZ poté koupil 7,7 milionu akcií MOL za 11 miliard korun. MOL chce podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže využít Romanovy zkušenosti s energetikou ve střední a východní Evropě.

ČEZ a MOL v minulosti založily společný podnik pro investice do plynových elektráren. ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností, loni zvýšil čistý zisk o 9,5 procenta na 51,9 miliardy korun. Dvoutřetinovým vlastníkem firmy je stát. MOL poskytuje projektové, inženýrské a investiční služby pro oblast zpracování ropy a výroby ropných produktů, avšak výlučně mimo území Česka.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít