Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Moravia Energo

Ocelářům z Moravia Energo pomohl z potíží obchod s ČEZ

4. prosince 2008, MF Dnes

Na pražské energetické burze se dá prodělat i celkem bezbolestně. Společnost Moravia Energo nakoupila loni [2007] v létě při relativně vysokých cenách na burze elektřinu za několik miliard korun na úvěr. Po pádu cen elektřiny v minulých týdnech však firma na burze prodělávala obrovské peníze.

Podle informací MF DNES Moravia Energo v jednu chvíli prodělávalo na svých kontraktech jednu až dvě miliardy korun.

A měla do zúčtovacího systému burzy doplnit několik miliard korun. Záchrannou ruku firmě, která patří do skupiny Třineckých železáren magnáta Tomáše Chrenka, po horečných jednáních podala polostátní energetická společnost ČEZ.

Ta od Moravia Energa jeho kontrakty během tohoto týdne na burze odkoupila. Celkově šlo zřejmě o transakci nejméně za pět miliard korun. „Ano, elektřinu jsme od Moravia Energa koupili, ale byl to naprosto standardní obchod za aktuální tržní ceny. Moravia Energo nám navíc poskytlo bankovní garance,“ uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Podobný obchod je firma podle něj připravena udělat s kýmkoliv, a nešlo tak podle něj o „nějakou pomoc“. Bankovní garance jsou potřeba proto, že elektřinu, kterou Moravia Energo už dříve prodalo svým zákazníkům, si od ČEZ zase koupí zpátky. A aby ČEZ měl jistotu, že k tomu skutečně dojde a nezůstane mu v ruce „nevýhodný kontrakt“, vyjednal si od Moravia Energa bankovní garanci.

„Mohu říct, že podobná transakce na burze proběhla,“ uvedl šéf pražské burzy cenných papírů, pod niž energetická burza spadá, Petr Koblic. Konkrétní jména však odmítl komentovat.

Podle informací MF DNES Moravia Energo v jednu chvíli prodělávalo na svých kontraktech jednu až dvě miliardy korun, a muselo tak dodávat na účty burzy nové a nové peníze. „Tím, že se kontrakty z burzy vytáhly ven, Moravia Energo se vlastně zachránilo,“ uvedl zdroj blízký jednáním. Ceny elektřiny jdou totiž na burze stále dolů, a protože zákazníci budou za elektřinu platit Moravia Energu až v průběhu dalších dvou let, firma by tak dlouho financování neutáhla. Energetický gigant ČEZ nechtěl žádné podrobnosti k obchodu sdělit s tím, že transakce se ještě dokončuje. Ani Moravia Energo se přes původní slib k operaci nevyjádřilo.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít