Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Škoda Holding

Kauza Roman na stole Martina Romana

08.12.2011, Ekonom

Kvůli vazbám ČEZ na Škodovku měli problém i auditoři z Ernst & Young

Pro Martina Romana, nynějšího předsedu dozorčí rady polostátní energetické společnosti ČEZ, je to kuriózní situace. V nejbližších dnech by měl dostat do rukou kopii „posudku“, který na něho sepsali jeho dlouholetí podřízení. Jde o zprávu vypracovanou útvarem vnitřního auditu ČEZ pod vedením Petra Vobořila. Ta má dát odpověď hlavně na otázku, zda od dubna 2004 do září letošního roku, kdy Roman ČEZ řídil, nebyly při zakázkách neoprávněně protežovány plzeňské strojírny Škoda, dodavatel energetických zařízení.

Vnitřní audit byl nařízen poté, co se ukázalo, že donedávna nejvlivnější český manažer mohl být dlouhodobě ve střetu zájmů. Z dokumentů zveřejněných deníkem MF Dnes vyplynulo, že Roman měl i jako šéf ČEZ těsné vazby na vlastníka Škody, skupinu Appian.

Deník nedávno uvedl, že patřil mezi takzvané beneficienty firem na Appian navázaných. Na strojírnách tak mohl vydělat dvakrát, nejprve jako topmanažer (před nástupem do ČEZ byl generálním ředitelem Škodovky), později přes firmy, které ve Škodě v době jeho ředitelování nepřímo získaly majetkové podíly. Roman sám nakonec některé vazby připustil, konkrétně přes firmy The California Trust a Artwick Investments. Tvrdí ale, že veškeré vztahy s přechodem do ČEZ zpřetrhal. „Tyto firmy neměly žádný vlastnický ani ovládající vztah ke Škodě,“ prohlásil v polovině října pro Hospodářské noviny.

Zda auditní zpráva něco nestandardního zjistila, se veřejnost má dozvědět v nejbližších dnech. V pondělí 5. prosince ji mělo dostat na stůl představenstvo ČEZ, nakonec ale bylo jednání o tomto bodě odloženo. „Finální zpráva ještě není dokončena. Až bude, jako první ji od nás dostane ministerstvo financí, které si ji jako majoritní akcionář objednalo,“ říká mluvčí firmy Ladislav Kříž. Zpráva bude zaslána i členům dozorčí rady (včetně Martina Romana). Zveřejněna má být teprve poté, až to hlavní akcionář povolí.

Postoj Ministerstva financí je klíčový. Otázkou je, zda se spokojí s tím, co o svých kontraktech sdělil sám ČEZ. „Musíme si předně udělat obrázek o šíři a objemu těch zakázek,“ říká náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček (ODS), jehož úsek se stará o správu majetkových účastí státu.

Nedovede si prý ale představit, že by zaměstnanci ČEZ měli tendenci údaje zkreslovat ve prospěch svého bývalého šéfa. „Nemáme důvod nevěřit v jejich profesionalitu,“ říká Zajíček. Pokud by ale byla nějaká podezření, lze prý objednat i nezávislý vnější audit.

Možnost vnějšího auditu pro týdeník Ekonom už dříve připustil i současný šéf ČEZ Daniel Beneš. I on přitom garantuje nestranný přístup, byť jeho vazby na Romana jsou ještě silnější než u ostatních (kdysi spolu navštěvovali gymnázium v Havířově). „Já jsem s Martinem Romanem před firmou ČEZ ale žádný byznys nedělal,“ hájí se Beneš.

Těžko lze předpokládat, že by v rámci tohoto auditu mohla být nějaká závažná pochybení zjištěna, už proto, že auditoři ČEZ nemají k dispozici jiné než oficiální materiály. „I kdyby čistě teoreticky nějaké protežování Škodovky existovalo, tak je naivní se domnívat, že to lze zdokumentovat,“ myslí si zdroj týdeníku Ekonom, který má sám s firmou ČEZ dlouhodobý kontrakt. Martin Roman už dříve poukazoval, že ČEZ se Škodovkou při výstavbách a renovacích elektráren spolupracoval už dávno před jeho příchodem. Pokud by se i přesto nadržování prokázalo, byl by to asi Romanův definitivní konec v ČEZ. Už dříve to naznačil premiér Petr Nečas (ODS).

Týdeník Ekonom chtěl i po Romanovi, aby sdělil, zda sám neuvažuje o odchodu z dozorčí rady už proto, že i nynější audit ho dostává do konfliktu zájmů. „Jak si myslíte, že by šéf dozorčí rady mohl výsledek interního auditu ovlivnit?“ oponuje ale Roman, který se nyní médiím spíše vyhýbá. Možná i proto, že „jeho“ kauzu prošetřuje také protikorupční policie.

Není nezajímavé, že problémy ohledně Romana a jeho aktivit měl i řádný auditor společnosti ČEZ, firma Ernst & Young. Dva zdroje týdeníku Ekonom, důvěrně znalé prostředí ČEZ, tvrdí, že u amerických šéfů Ernst & Young si stěžoval nejmenovaný český advokát, řídicí partner jedné nadnárodní právnické firmy. A to prý kvůli tomu, že čeští auditoři „řádně nevykonávali svoji práci a nereportovali o podezřelých vazbách“. „Z newyorské centrály kvůli tomu telefonovali do Prahy, probíralo se to na interní poradě,“ tvrdí zdroj. Česká pobočka prý musela Američanům vysvětlovat, že vazby, o nichž informovala česká média, jsou z veřejných zdrojů nedohledatelné.

Týdeník Ekonom se na celou věc dotazoval přímo v Ernst & Young, ale odpověď přišla vyhýbavá. „Naše společnost se řídí profesními standardy o zachování mlčenlivosti a s veškerými informacemi, které se týkají našich klientů, nakládáme důvěrně,“ odmítla informaci potvrdit či vyvrátit mluvčí Ernst & Young Dagmar Nováková.

O osudu Martina Romana v čele dozorčí rady ČEZ rozhodne ministerstvo financí a premiér Petr Nečas.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít