Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Škoda Holding

Bývalý šéf ČEZ Roman nemá bezpečnostní prověrku. Jeho soupeř na to doplatil

17.10.2011, byznys.iHned.cz

Šéf firmy nemusí vědět, kdy přesně jede transport s jaderným palivem, a na nic jiného není v ČEZ potřeba, říká Roman. Problémy se získáním prověrky přitom diskvalifikovaly z boje o křeslo šéfa ČEZ Romanova soupeře Vladimíra Baila.

Hradní stráž musí mít bezpečnostní prověrku, stejně jako sekretářka sněmovního zahraničního výboru. Bývalý šéf energetického gigantu a strategické státem kontrolované firmy ČEZ Martin Roman ji ale nemá, ačkoliv firmu s mnohamiliardovým obratem řídil sedm let a dnes vede její dozorčí radu.

Prověrka přitom může odhalit kompletní majetkové poměry prověřovaného. Kdyby ji Roman měl, NBÚ by už tehdy musel potvrdit (nebo vyvrátit) jeho angažmá ve firmách napojených na firmy kolem Škody Plzeň.

„Prověrku nemám, protože jsem ji nikdy nepotřeboval. Šéf firmy nemusí vědět, kdy přesně jede transport s jaderným palivem, a na nic jiného není v ČEZ potřeba,“ napsal HN Roman. Identickou odpověď dal i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který dozorčí radu ČEZ vedl v letech 2006–2010.

„Nepotřebuje ji, protože se neseznamuje se strategickými skutečnostmi. To měl za úkol pověřený člen představenstva,“ řekl Kocourek. Oním mužem, který směl místo Romana tajné informace znát, byl současný šéf ČEZ Daniel Beneš, který má prověrku na stupeň tajné. Stejnou prověrku má i Romanův předchůdce Jaroslav Míl.

Výběrové řízení probíhalo v roce 2004. A bezpeč­nostní prověrka byla – podle tehdy veřejně dostupných informací – jednou z podmínek účasti v řízení. Stejně jako znalost cizího jazyka, nebo zkušenosti s vedením větší firmy.

Problémy se získáním prověrky přitom diskvalifikovaly z boje o křeslo šéfa ČEZ Romanova soupeře Vladimíra Baila. Týdeník Euro v roce 2004 citoval zprávu BIS, podle níž se Bail stýkal s ruskojazyčnou mafií, a prověrku by proto nemusel získat. Bail takové styky popřel.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít