Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Kontroloři ČEZu

Členové „komand ČEZ“ uniknou trestu, podle soudu nespáchali trestný čin

04.01.2011, iDnes.cz – zpravodajství

Olomoucký okresní soud zastavil trestní stíhání třinácti obžalovaných pracovníků někdejší speciální skupiny společnosti ČEZ. Muži čelili podezření, že používali k vymáhání dluhů za černý odběr elektřiny nevybíravých metod. Za útisk jim hrozilo až půl roku vězení. Soudce dnes řekl, že nešlo o trestný čin. Kauza ale zatím není definitivně ukončena, proti rozhodnutí může žalobce podat stížnost. „Rozhodnutí zatím není pravomocné. Stíhání je zastaveno kvůli tomu, že to není trestný čin. Hlavní důvod je ten, že ze subjektivního hlediska jde u dotyčných pánů těžko dovodit, že měli v úmyslu jednat protiprávně,“ uvedl soudce. Právní zástupce lidí, kteří se cítí být poškozeni chováním pracovníků ČEZ, s rozhodnutím soudce nesouhlasí. „Je to jeho právo. Vidím to však o 180 stupňů jinak, úmysl je zde naprosto zjevný,“ oponuje právník Jan Rytíř. Sám proti rozhodnutí již nic nezmůže, naopak stížnost proti tomu může podat olomoucký okresní státní zástupce Jiří Jančík, který obžalobu podal. V pondělí se nechal slyšet, že rozhodnutí soudce na stole nemá, dnes je celý den u soudu. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž míní, že rozhodnutí soudce potvrdilo postoj firmy. „Je to potvrzení našeho dlouhodobého názoru i předchozích veškerých rozhodnutí, že k žádné nezákonné činnosti našich pracovníků nedošlo,“ uvedl Kříž. A šéf ČEZ Martin Roman před necelým rokem jasně prohlásil, že se komanda rušit nebudou a stále budou hledat ty, kteří odebírají elektřinu načerno. A ujišťuje, že se jejich členové nebudou dopouštět chyb.

Policisté původně obvinili přes třicet lidí

Hromadné trestní oznámení kvůli postupu kontrolorů v minulosti podalo sdružení PPP – Právní poradenství a pomoc, v jehož čele právník Jan Rytíř stojí. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu původně v listopadu 2008 obvinil celkem 32 zaměstnanců společnosti ČEZ Měření a jejího Útvaru pro odhalování netechnických ztrát. Podle detektivů bez povolení vstupovali na pozemky odběratelů a nutili je k zaplacení vysokých částek za údajné neoprávněné odběry. Pracovníci komanda měli speciální výcvik a nosili u sebe zbraně. (Většina podezřelých případů se stala v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních a severních Čechách.) Kvůli vydírání nakonec detektivové navrhli obžalovat 26 lidí. Krajské státní zastupitelství v Olomouci ale stíhání části z nich zastavilo a kauzu postoupilo okresním žalobcům. Ti ji zastavili 28. dubna. Olomoucká pobočka krajského státního zastupitelství ale v srpnu případ vrátila s tím, že se má pokračovat ve stíhání. Okresní žalobce poté v září obžaloval třináct pracovníků.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít