Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Investice ČEZu

Arbitráž s Albánií startuje

17.05.2013, Lidové noviny

ČEZ odeslal do Tirany oznámení, že chce náhradu za zmařenou investici vymáhat u soudu

PRAHA – Český energetický kolos ČEZ včera formálně zahájil právní bitvu s Albánií. K očekávané arbitráži firma přistoupila, aby alespoň částečně napravila nevydařenou investici do tamní rozvodné sítě.

Škoda, kterou bude ČEZ po Albánii požadovat, zatím nebyla vyčíslena. Jisté však je, že půjde o tučnou sumu. Finanční ředitel společnosti Martin Novák v minulosti potvrdil, že firma v Albánii utopila 200 milionů eur, tedy zhruba pět miliard korun.

„Odvozujeme svůj nárok na náhradu škody na základě dohody mezi Českou a Albánskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic a smlouvy o energetické chartě,“ uvedla již dříve mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová a ve včerejším prohlášení tento postup potvrdila. Společnost však zároveň dodala, že arbitrážní řízení bylo zahájeno pouze z formálního hlediska tím, že ČEZ o svém rozhodnutí uvědomil albánskou stranu, a proto stále existuje prostor pro mimosoudní urovnání sporu.

Zatím je předčasné odhadovat, jestli k němu dojde, natož jak případná arbitráž dopadne. Svůj údajný nárok vůči české společnosti chce u mezinárodního soudu uplatnit i balkánský stát. Tamní politici se domnívají, že ČEZ nesplnil závazky týkající se investic do modernizace sítě a snižování ztrát, a proto firmě i oni hrozí arbitráží, v níž se dožadují jedné miliardy dolarů.

ČEZ vstoupil do Albánie před třemi lety, kdy za éry Martina Romana vrcholila expanze společnosti na zahraniční trhy především v balkánských zemích. Tříčtvrtinový podíl v albánské distribuční společnosti firma pořídila za 102 milionů eur, zbytek akcií zůstal v rukou albánského státu.

Do problémů se ČEZ v balkánské republice dostal na začátku loňského roku. Nevýhodnou cenovou regulací tehdy začal místní regulátor firmu nutit, aby mateřská ČEZ Shpërndarje nakupovala dvojnásobně zdraženou elektřinu od státní elektrárenské společnosti, aniž by však promítla zdražení do cen pro své odběratele. Situaci firmě navíc dlouhodobě komplikovala špatná platební morálka albánských zákazníků. Dceřiná firma ČEZ byla po celou dobu svého působení v Albánii v minusu a její ztráty se každoročně počítaly ve stovkách milionů korun, loni už ale společnost v zemi na provozu utopila 5,8 miliardy korun.

Albánský konec

Loni na konci roku začal ČEZ odstřihávat neplatící odběratele od elektřiny – včetně státem vlastněných vodáren. Dluhy za proud dosáhly 13 miliard korun. Tím si však společnost rozhněvala tamní vládu. Albánský regulátor reagoval tak, že firmě na konci ledna odebral licenci k provozování sítě a prodeji elektřiny. Poté podnik zestátnil a do jeho čela dosadil svého člověka. Od té doby nemá ČEZ albánskou dceru pod kontrolou.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít