Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Život Martina Romana

Manželé Romanovi investují do realit

13.07.2011, Hospodářské noviny

Žena šéfa ČEZ Lenka Romanová spoluvlastní firmu OC Lužiny. Partnerem Romanových je česko-britská skupina Urban Developers.

Nejvlivnější český manažer a šéf ČEZ Martin Roman investuje své peníze do realit. S manželkou Lenkou a dalšími partnery stojí za firmou OC Lužiny, jež koupila obchodní centrum na pražském sídlišti Lužiny a chystá jeho modernizaci.

Firma OC Lužiny odkoupila zanedbané, přes 25 let staré centrum pro obchod a služby od řetězce Billa. „Vložili jsme do projektu peníze, je to aktivita hlavně mojí ženy. Nemám moc možností, kam investovat, abych nebyl nařčen z konfliktu zájmů, a to v tomto případě opravdu nehrozí,“ uvádí Roman.

Romanovy soukromé investiční aktivity jsou jednou z velkých záhad českého byznysu. Šéf ČEZ patří k nejlépe odměňovaným manažerům v zemi. Jeho měsíční mzda se sice pohybuje „jen“ kolem půl milionu korun, na prodeji akcií z opčního programu ČEZ však vydělal během několika let zhruba půl miliardy korun hrubého. Část výdělků věnuje na charitu, jak nakládá se zbytkem, není známo. O svých investicích, stejně jako o dalších soukromých tématech, nemluví: „Nejsem politik, nevím, proč bych měl.“

Léta se o něm říká, že je angažován ve firmě Appian, jež zprivatizovala a donedávna vlastnila plzeňskou Škodu, podniká ve zdravotnictví či v loterijním průmyslu. Roman, který před nástupem do ČEZ Škodu řídil a chystal k privatizaci, spojení s Appianem a jejím byznysem léta popírá. OC Lužiny je první a zatím jedinou veřejně známou investiční aktivitou jeho rodiny.

OC Lužiny z poloviny vlastní Lenka Romanová, z poloviny firma EUDI Invest. I společník Romanových je zajímavý. EUDI Invest patří do početné skupiny firem, ovládaných londýnskou investiční skupinou Urban Developers and Investors. Ta má za sebou v Česku několik projektů – mimo jiné i čtyři roky starou přestavbu torza nedokončeného kulturního domu Luka, stojícího jen pár desítek metrů od areálu OC Lužiny. Podle webových stránek skupina Urban Developers postavila už řadu polyfunkčních center, obchodních domů a bytových projektů, angažuje se také na Slovensku a v Bulharsku.

Kdo jsou investoři a vlastníci Urban Developers a čí peníze tedy skupina zhodnocuje, však nelze z veřejných zdrojů zjistit. Sám Roman vyloučil, že by tu on či jeho žena měli vlastní kapitál: „Je to jen náš společník, nic víc.“

Urban Developers dlouhodobě spolupracuje Karel Kopp, někdejší člen dozorčí rady Komerční banky. Kopp se s Romanem zná, podporoval dnešního šéfa ČEZ na začátku kariéry, když jako začínající manažer nastupoval do vedení Janky Radotín a později i do Škody Plzeň. Ani Kopp ale nechce o majitelích Urban Developers mluvit. „Je to investiční společnost, má český management, vlastní ji ale soukromí zahraniční investoři. Ti nemají zájem veřejně vystupovat,“ řekl Kopp, který stejně jako Roman popírá, že by měl v londýnské firmě jakékoliv angažmá.

Podnikatelské aktivity manželky šéfa ČEZ

200 tisíc korun je základní kapitál firmy OC Lužiny.
50 procent ve společnosti OC Lužiny drží Lenka Romanová, manželka generálního ředitele ČEZ Martina Romana. Zbývající polovinu ovládá londýnská skupina Urban Developers and Investors.
100 procent vlastní ve společnosti Netland (ekonomické poradenství, propagace).
Lenka Romanová, která byla také hostem 46. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, je současně ve správní radě Nadace Martina a Lenky Romanových pro PORG (První obnovené reálné gymnázium) a v dozorčí radě Nadace Martina Romana

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít