Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Temelín

Praha a Paříž sázejí na jadernou energetiku

11.02.2011, Právo

Premiér Nečas ve Francii hovořil i o dostavbě Temelína – Podepsali akční plán spolupráce do roku 2013

ČR a Francie vidí v jaderné energetice velmi důležitý zdroj energetické bezpečnosti a soběstačnosti nejen vlastní, ale i celé EU. Premiér Petr Nečas se na tom včera shodl při jednání se svým francouzským protějškem Francoisem Fillonem v Paříži.

„Jaderná energie navíc patří k bezemisním zdrojům, pomáhá bojovat proti skleníkovým plynům. To je jasný fakt, který by neměl být ignorován,“ zdůraznil Nečas po jednání.

Francie je zemí, která vyrábí na 80 procent elektřiny v jaderných elektrárnách.

Nečas s Fillonem hovořil také o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín, o niž se ucházejí tři firmy, mezi nimi i francouzský koncern Areva. Seznámil Fillona s harmonogramem projektu s tím, že letos bude dokončena zadávací dokumentace, příští rok by měli uchazeči podat přihlášky a v roce 2013 by mělo padnout rozhodnutí o vítězi.

O vyhlídkách jednotlivých zájemců, vedle Arevy i amerického koncernu Westinghouse a českoruského konsorcia Škoda JS, Nečas odmítl spekulovat. „Já vidím tři favority, Areva je určitě mezi nimi. My ji povzbuzujeme, ať se zúčastní soutěže a spolupráce s našimi firmami, ať je zapojí do dodávkového procesu. Máme zájem, aby soutěž proběhla transparentně za plnohodnotné účasti všech tří uchazečů,“ zdůraznil český premiér.

V Nečasově delegaci je také šéf ČEZ Martin Roman, který řekl, že se mj. se zástupci Arevy setká. „Pro představitele Arevy mám stejnou zprávu jako pro všechny účastníky tendru. Bude se jednat o zcela transparentní proces, kde vyhraje ten, kdo předloží nejlepší nabídku,“ řekl Roman v odpovědi na dotaz, zda veze představitelům Arevy nějakou konkrétní zprávu.

Šéfové státních firem byli v Dubaji s podnikatelem, který od nich dostává miliardy

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít