Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Roman a ČEZ

EKONOM: Konec desetileté éry Martina Romana. Fischer začne jednat o jeho konci v ČEZ

//22.08.2013, byznys.iHned.cz //

Ministr financí v demisi Jan Fischer začne jednat o pozici šéfa dozorčí rady ČEZ Martina Romana v polostátní energetické společnosti. Rozhodující schůzka má proběhnout v září. Pokud Roman skončí, odstoupí podle neoficiálních informací z vlastní vůle.

Téměř desetileté působení Martina Romana ve společnosti ČEZ se blíží k závěru. Rozhodnutí o jeho odchodu či setrvání na pozici předsedy dozorčí rady má padnout v září.

Blízký spolupracovník Martina Romana, který si nepřál uvést jméno, týdeníku Ekonom sdělil, že právě v září se má šéf dozorčího orgánu osobně setkat s ministrem financí Janem Fischerem. Předmětem jednání má být i otázka dalšího Romanova působení v ČEZ.

Oba účastníci se zatím ke schůzce nechtějí příliš vyjadřovat, což v takových případech bývá obvyklé. „Ministr se standardně schází s lidmi z firem se státní majetkovou účastí,“ uvedl bez dalších podrobností Fischerův mluvčí Ondřej Šrámek.

Roman na dotaz týdeníku Ekonom odpověděl v SMS zprávě, že je na dovolené, a k celé záležitosti se vyjádří až v září „podle aktuální situace“. Do zákulisí

Případný Romanův odchod z funkce by se tedy nejspíš odehrál jako rezignace z vlastní vůle. K odvolání z funkce je třeba svolat valnou hromadu. Jak potvrdila mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová, žádný takový návrh ze strany ministerstva financí, jež spravuje skoro 70procentní podíl státu, zatím nedorazil.

Martin Roman se v posledních dvou letech stáhl do pozadí a pohybuje se především v zákulisí. Hlavním reprezentantem ČEZ navenek se stal jeho nástupce na postu generálního ředitele Daniel Beneš. Roman tráví nemálo času na dovolené mimo republiku, občas se objeví na golfovém hřišti nebo v luxusních restauracích v centru Prahy.

Sám se v občasných vyjádřeních pro média prezentuje hlavně jako filantrop. Financuje například řetězec elitních soukromých gymnázií PORG, vedený synem bývalého prezidenta Václavem Klausem mladším.

Zdroje týdeníku Ekonom přímo z pražské centrály energetické skupiny však popisují Romanovu pozici odlišně. „Stále tady vládne tandem Roman–Beneš, který je u všech důležitých rozhodnutí,“ uvedl pod podmínkou anonymity zaměstnanec ČEZ na úrovni středního managementu.

Roman zastával pozici generálního ředitele ČEZ od dubna 2004 do září 2011, kdy rezignoval. Nečasova vláda jej dosadila do funkce předsedy dozorčí rady. Tehdejší ani současné „odcházení“ se mu příliš nevydařilo. Nevydařená odcházení

Odchod z ředitelské pracovny chystal už od konce roku 2010. Nakonec však musel narychlo skončit v polovině září 2011, kdy deník MF Dnes přinesl informace o jeho vazbách na plzeňský Škoda Holding. Roman nicméně popřel, že by byl v plzeňské Škodě jakkoli zainteresován.

Podobná situace nastává i dnes, kdy se média věnují pět let starému odprodeji inženýrské společnosti I&C Energo. ČEZ za ni získal pouhých 660 milionů korun – navzdory tomu, že před prodejem podepsal s tímto podnikem miliardové zakázky na práce při obnově starších a výstavbě nových elektráren.

ČEZ tím přišel o důležitou firmu, s níž počítají i oba zájemci o dostavbu nových jaderných bloků v Temelíně. „Reálná hodnota podniku byla dle mého odhadu 1,5 až 2,5 miliardy korun, v případě dostavby Temelína ještě daleko vyšší,“ tvrdí analytik a investor Michal Šnobr, který patří mezi nejostřejší kritiky Romanova manažerského týmu.

Prodej I&C Energo je však jen špičkou ledovce. Pochybnosti doprovázejí také uzavřené obchody s energetickou skupinou Energetického a průmyslového holdingu (EPH) a se solárními překupníky, nejistá je návratnost 15miliardové investice do nákupu akcií maďarského podniku MOL. Ve všech případech se jedná o obchody uzavřené v době, kdy ČEZ vedl Martin Roman.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít