Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Škoda Holding

Vlastnickou strukturu Škody Holding prověří speciální tým protikorupční policie

17.10.2011, ČT 24

Moderátor (Daniela Písařovicová): Protikorupční policie zřídila speciální tým, který prozkoumá prodej plzeňské Škody Holding skupině Appian, detektivové budou spolupracovat i s finančním analytickým útvarem Ministerstva financí. Ve firmách, přes které tekly peníze na nákup Škody, údajně figurovali i její tehdejší manažeři v čele s Martinem Romanem. Všechny zakázky, které získala Škodovka, prošetří kvůli možnému střetu zájmů také ČEZ. Elektrárenský gigant tak reagoval na páteční výzvu ministra financí Miroslava Kalouska.

Redaktor: ČEZ plzeňské Škodovce přiděloval zakázky na elektrárny za miliardy korun. Prověřit desítky smluv mezi společnostmi teď bude trvat několik týdnů.

Host (Ondřej Jakob, mluvčí Ministerstva financí): My jsme rádi, že ČEZ rychle vyhověl výzvě hlavního akcionáře a šetří zakázky z dob Martina Romana.

Host (Bohdana Horáčková, mluvčí ČEZu): Považujeme za velmi nešťastné, že celá spolupráce, která trvala dlouhá desetiletí mezi Škodou Plzeň a ČEZem, je takto zpochybňována.

Redaktor: Martin Roman přitom už připustil své angažmá ve firmách Artwick Investments a The California Trust, napojených na skupinu Appian, která Škodu postupně privatizovala.

Host (Martin Roman, bývalý generální ředitel ČEZ): Během působení ve Škodě jsem měl vazby na společnosti, které jmenujete. Opustil jsem je však před nástupem do ČEZu. Tyto firmy však neměly žádný vlastnický ani ovládající vztah ke Škodě.

Host (Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí): **Podle toho se také uvidí, zda Martin Roman zůstane v dozorčí radě ČEZu.

Redaktor: V případě, že se propojení prokáže, mohl by si Martin Roman vyslechnout obvinění za zneužití informací nebo porušení povinností při správě cizího majetku. Maximální trestní sazba až 10 let.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít