Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Škoda Holding

Dokumenty usvědčují Romana ze střetu zájmů. Tady je pět klíčových otázek a odpovědí

14.10.2011, byznys.iHned.cz

Bývalý šéf ČEZ Martin Roman měl být současně jedním z majitelů Škody Plzeň, která je důležitým dodavatelem polostátního ČEZ. Roman popírá, že by byl vlastníkem či beneficientem Škody Holding. Podle něj se jedná o dezinformační kampaň.

Bývalý šéf ČEZ Martin Roman byl ve střetu zájmů. Vyplývá to z interpretace řady dokumentů, které má k dispozici deník MF Dnes. Z nich list usuzuje, že Roman je jedním z majitelů Škody Plzeň, která polostátnímu energetickému gigantu ČEZ dodává turbíny pro jaderné elektrárny.

Roman popírá, že by byl vlastníkem či beneficientem Škody Holding, a dokumenty označil za podvrh.

O napojení Romana na Škodu Plzeň přes společnost Appian se spekuluje již delší dobu, v pátek se ale objevily dokumenty, které přinášejí nové informace. Nabízíme vám klíčové otázky a odpovědi kolem této kauzy.

1. Co dokazuje majetkový vztah Martina Romana ke Škodě Plzeň?

Je to v první řadě smlouva ze 17. února 2004, kde se tehdejší manažeři plzeňské Škody dohodli, že Martin Roman i po svém odchodu do čela ČEZ bude mít poslední slovo o tom, kdo bude stát v čele Škody, a má právo se do jejího čela kdykoli vrátit. Manažeři se tak chovají jako majitelé, tvrdí MF Dnes. Nikdo jiný by takovou dohodu nemohl podepsat a dodržet.

Další z mnoha dokumentů ukazuje dividendy, které čtveřice manažerů včetně Romana získala ze společnosti The California Trust z Kajmanských ostrovů. Podle deníku nelze vyloučit, že šlo o peníze ze Škody, kterou v té době už vlastnil Appian Machinery.

2. Co říká Martin Roman?

Martin Roman poskytl listu oficiální prohlášení. „Nikdy jsem nebyl vlastníkem ani beneficientem Škody Holding. Dezinformační kampaň tvrdící opak je pouze nástrojem k vyvinutí tlaku na společnost ČEZ, aby ustoupila požadavkům umožňujícím dodavateli uhlí vydělat o 100 miliard více na úkor ČEZ, a tedy státu,“ uvádí ve svém stanovisku.

„Já jsem nikdy přímo ani nepřímo Škodovku nevlastnil, ani nijak zprostředkovaně neměl žádné benefity ze Škodovky ani z jiných firem,“ řekl Martin Roman v rozhovoru s HN den poté, co skončil ve funkci výkonného ředitele a přešel do čela dozorčí rady firmy.

3. Proč je to problém?

Pokud by byla pravda, že Roman měl majetkový prospěch ze Škody Plzeň, znamenalo by to střet zájmů. Škoda je totiž významným dodavatelem ČEZ, kterému dodává turbíny pro jaderné elektrárny.

4. Co na to říkají politici?

Čeští politici se zatím k této kauze nevyjádřili. Nicméně vzhledem k tomu, že ČEZ ovládá stát, čeká se vyjádření premiéra Petra Nečase nebo ministra průmyslu Martina Kocourka.

5. Jak reagují akcie ČEZ?

Akcie ČEZ na zprávy MF Dnes po zahájení obchodování víceméně nereagovaly, když zaznamenaly pouze mírný pokles. Kolem 9:30 ubírají 0,33 procenta. V mínusu je celá burza, když index PX klesá o více než 1 procento.

Co říkají analytici? „Na první pohled se jedná o vážný střet zájmů, který se ale týká pouze Romana (nyní předseda dozorčí rady), a ne dalších manažerů ČEZ,“ komentuje Petr Bártek, analytik České spořitelny.

„Je obtížné odhadovat, zda probíhající vyšetřování tohoto případu přinese nějaké výsledky. Boj o ceny uhlí po roce 2013 s Czech Coal může být také v pozadí posledních zpráv. Nečekáme proto další dopad na management a akcie ČEZ,“ dodal Bártek.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít