Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Škoda Holding

Majitelé Škody Transportation se přestěhovali do Tichomoří a na Guernsey

07.10.2011, Ceskapozice.cz

Rozpletení vlastnických struktur kolem podniků bývalého Škoda Holdingu bude na základě zjištění Aktuálně.cz opět komplikovanější.

Aktuálně.cz přineslo informace, že akcie kyperské společnosti Skoda Industry (Europe), která je od letošního března jediným vlastníkem Škody Transportation, byly vyvedeny na Marshallovy ostrovy do Tichomoří a na ostrov Guernsey v průlivu La Manche.

Konkrétně: 6800 akcií Skoda Industry (Europe) drží společnost Maranex Finance Ltd., zapsaná na Marshallových ostrovech, dalších 13 200 akcií firma Conitor Terra Ltd. Z Guernsey.

V reakci na zjištění Aktuálně, které vyplývá z údajů v kyperském obchodním rejstříku, mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá opakovala informaci, že reálnými vlastníky Škody Transportation jsou manažeři a podnikatelé Tomáš Krsek a Martin Korecký spolu s kolegy ze spřízněné firmy Appian Jiřím Divišem a Markem Čmejlou. Černá uvedla, že právě tito čtyři pánové jsou jedinými akcionáři dvou zmíněných firem.

Možnost tuto skutečnost ověřit je ovšem mizivá. Média se o rozpletení vlastnických struktur kolem podniků bývalého Škoda Holdingu pokoušejí zejména proto, že se snaží dohledat případné napojení bývalého generálního ředitele ČEZ Martina Romana na tyto struktury. Martin Roman to několikrát kategoricky odmítl.

Stěhování na destinace Guernsey a Marshallovy ostrovy učiní pátrání ještě obtížnějším. O vlastnické struktury se zajímá i policie. Jak ale píše Aktuálně: „Obchodní zákoník na Marshallových ostrovech a do určité míry také na Guernsey znemožňuje ověřit skutečnou vlastnickou strukturu, pokud s vydáním firemních písemností nebudou souhlasit sami vlastníci.“

Conitor Terra Ltd.: ač plzeňští manažeři tvrdí, že jim patří, údaje obchodního rejstříku na Guernsey to nepotvrzují. Jako správci akcií Conitor Terra Ltd. jsou uvedeny další firmy. Co z toho plyne: firmy na Guernsey sice musejí evidovat a na žádost prozradit současné a dřívější majitele, tuto povinnost však mohou obejít správci cizích akcií.

Maranex Finance Ltd.: sídlo má v Majuru na Marshallových ostrovech, které jsou pro podnikatele, kteří chtějí zůstat v anonymitě, jednou z nejbezpečnějších lokalit na světě. Jak uvádí Aktuálně, vedle České republiky a Nauru se právě zde udržely listinné akcie na doručitele bez jakékoli povinné registrace.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít