Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Život Martina Romana

Stručný životopis

(* 29. října 1969 Havířov) je český manažer, byznysmen a filantrop. Jeho odhadovaný majetek se pohybuje v řádu miliard Kč. Vystudoval gymnázium v Havířově a poté Právnickou fakultu UK. Rok studoval také na ekonomické univerzitě ve švýcarském St. Gallenu.

Profese

Ve třiadvaceti letech se stal ředitelem české pobočky firmy Wolf, prodejce lupínků. V roce 1994 se stal členem představenstva akciové společnosti EKOKLIMA se sídlem v Milevsku, členem představenstva JANKA, a. s., v Praze-Radotíně a předsedou představenstva nově založené společnosti JANKA FINAL, a. s.

V roce 1995 se stal členem představenstva BANKA HANÁ, a. s. Na počátku roku 1996 se stal členem představenstva nově založené společnosti JANKA Radotín, a. s. V roce 1997 opustil představenstvo Banky Haná a stal se místopředsedou představenstva v nově založené společnosti MADSON & TAYLOR, a. s.

V roce 1998 opustil představenstvo společností JANKA, a. s., a JANKA FINAL, a. s., a stal se členem dozorčí rady nově založené společnosti Euroffice Praha – Brusel, a. s., kterou vede bývalý ministr druhé Klausovy vlády Pavel Bratinka.

V roce 2000 Martin Roman opustil představenstvo společnosti Janka Radotín, kterou ovládla americká společnost LENNOX INTERNATIONAL INC. Ve stejném roce se stal generálním ředitelem zadlužených strojíren Škoda Holding.

V říjnu 2001 se stal členem správní rady CMC Graduate School of Business v Čelákovicích.

Od 1. dubna 2004 do 15. září 2011 zastával post generálního ředitele firmy ČEZ. Na počátku prosince 2008 hájil „naprosto standardní obchod“ s Chrenkovou společností Moravia Energo, které měla kvůli poklesu cen elektřiny problémy s garancemi za forwardové kontrakty nakoupené na pražské energetické burze. O několik týdnů později však ČEZ zastavil veškeré dodávky této krachující společnosti a do následného konkurzního řízení přihlásil pohledávky za 1,5 miliardy korun.

Martin Roman v roce 2011 spustil svůj charitativní projekt Čtení pomáhá, který vede děti ke čtení a zároveň je učí pomáhat potřebným. Na Čtení pomáhá věnuje Martin Roman každoročně až 10 miliónů korun.

Vazby na politiku

Během Romanova působení v čele ČEZu média spekulovala o jeho vlivu na politiku a skrytém financování politických stran, k čemuž sám Roman pro časopis Týden v září 2010 uvedl: „Jestli mám nějaký vliv, tak jen v tom, že se lidé příležitostně zajímají o mé názory. Nevím, jak a z jakých peněz bych mohl někoho financovat.“ Martin Roman se nicméně stal objektem mediálních kauz, označovaných Toskánská aféra, z července 2009 (setkal se v Toskánsku s předsedou ODS Mirkem Topolánkem) a Dubajská aféra z února 2011 (setkal se v Dubaji s předsedou Rozpočtového výboru Pavlem Suchánkem). V září 2011 se vyjádřil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg o financování politických stran: „Je veřejným tajemstvím v této republice, že ČEZ tady financoval politické strany. Mohu jen říct, že TOP 09 od nich nedostala ani minimální obnos.“

Oprava PORG: Jmenovaný spolu se svou rodinou (syn, manželka, dříve i zesnulý otec) je zřizovatelem občanského sdružení, které zřizuje právě gymnázium PORG. Tedy věnoval uvedenou částku své „společnosti“ a vykonává všechny řídící funkce ke sdružení, do funkce ředitele gymnázia PORG jmenovala rada sdružení V. Klause ml.

Rodina

Rodiči Martina Romana jsou Ing. Milan Roman (21. února 1942 − 22. dubna 2010) a Milada Romanová. Má mladšího bratra Patrika Romana (generální ředitel Pražských služeb). V roce 1997 se Martin Roman oženil s Lenkou Tesařovou, jejíž otec pracoval celý život jako úředník na Úřadu pro normalizaci a měření a její matka pracovala jako knihovnice. V roce 2002 se manželům Romanovým narodila dcera Kateřina a v roce 2005 dcera Natálie.

Zdroj: wikipedia

Předsedou dozorčí rady ČEZ byl od září 2011, předtím byl v letech 2004 až 2011 předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti. Kariéru začínal jako ředitel prodeje českého zastoupení firmy Wolf Bergstrasse. Poté působil jako generální ředitel a člen představenstva společnosti Janka Radotín, byl členem představenstva Banky Haná, předsedou představenstva a generálním ředitelem Škody Plzeň, předsedou představenstva a generálním ředitelem Škody Holding či členem dozorčí rady Českých drah. V minulosti byl mimo jiné i viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy.

Zdroj: MF Dnes

Mládí a dospívání

„Budu prezidentem,“ říkával Roman učitelům už na havířovském gymnáziu. „Jednou šli s Danielem Benešem (nynějším vrcholovým manažerem ČEZu) na matematickou olympiádu a učitelka je seřvala, že si jako frajírci odešli v půlce vyměřeného limitu a pak se někde flákali,“ vzpomínal Romanův spolužák, chirurg René Foltán. „Když pak přišly výsledky, učitelce sklaplo. Tu olympiádu vyhráli.“

Karel Foniok, ředitel havířovského gymnázia, však novinářům o nejmocnějším rodákovi hornického města nic neřekne, pokud mu to Martin Roman osobně neschválí.

Roman je odmalička zvyklý být nejlepší. A také je zvyklý se obklopovat svými starými kamarády, neboť soudí, že „přátele získáš jen na střední škole, pak už jsou to skoro vždycky jenom známí“.

Po střední škole studoval na Vysoké škole ekonomické zahraniční obchod, po roce studia však přešel na studium práva na Univerzitě Karlově.

V r. 1991 absolvoval stáž na Univerzitě v St. Gallenu (Švýcarsko).
V r. 1992 absolvoval stáž na Karl-Ruprechts-Univeristät v Heidelbergu, obor právo a ekonomie.
V r. 1993 dokončil studium na Karlově Univerzitě v Praze, právnická fakulta, obor mezinárodní vztahy.

Jeho spolužáky byli například Aleš Rozehnal, někdejší právník mediálního magnáta V. Železného, Daniela Drtinová, současná redaktorka České televize, Pavel Růžička a Pavel Foubík, společníci firmy Brudra, Jaromír Soukup, později majitel mediálního domu, který vlastní TV Barrandov, časopis Týden ad., nebo Radek Pokorný, dnes vlivný právník a lobbista.

Miroslav Jansta, vlivný advokát, přednášel Romanovi na právnické fakultě: „Martina Romana znám z konce 80. let, znám ho jako jednoho z nejlepších studentů ročníku. On je velvyslanec státu. Už teď představuje stát, reprezentuje stát, reprezentuje vládu. A já si myslím, že právě v této pozici je úžasný,“ řekl k tomu později Jansta. ČEZ je mimochodem také generálním sponzorem Janstova extraligového basketbalového tý­mu.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít