Mapování
Zavřít vyhledávání

Mirek Topolánek

Bývalý český politik, v období 2006–2009 předseda vlády České republiky, v letech 2002–2010 předseda Občanské demokratické strany (v pořadí druhým). Od ledna do května 2009 byl také předsedou Rady Evropské unie.

Vystudoval Vojenské gymnázium Jana Žižky z Trocnova v Opavě a poté strojní fakultu VUT v Brně. Podle informací jeho učitelů, otištěných časopisem Týden, byl v době středoškolských studií aktivním členem SSM. Pracoval jako projektant a později jako samostatný projektant v závodu Automatizace a mechanizace OKD Ostrava. Mezi lety 1987–1991 pak působil v Energoprojektu Praha, závod Ostrava, jako vedoucí projektant specialista. V roce 1991 spoluzaložil a řídil obchodní společnost VAE, spol. s r. o. (jako výkonný ředitel a generální ředitel), která se zabývala energetickými projekty. V roce 1996 společnost zanikla bez likvidace a jejím právním nástupcem se stala obchodní společnost VAE a.s., v níž zastával do roku 2003 funkci předsedy představenstva.

Politická kariéra

Před listopadem 1989 nebyl politicky organizován v žádné straně; byl lákán do KSČ, k jeho rozhodnutí do KSČ nevstoupit výrazně přispěla manželka, která mu pohrozila rozvodem. V roce 1989 působil v Občanském fóru. V roce 1994 vstoupil do Občanské demokratické strany.

V roce 1996 byl zvolen do senátu za obvod č. 70, Ostrava-město. V letech 1998–2002 byl předsedou senátního klubu ODS a od roku 2002 do roku 2004 pak byl místopředsedou Senátu. V listopadu 2002 se stal po Václavu Klausovi předsedou ODS.

Za dobu Topolánkova předsednictví ODS vyhrála tato strana volby senátní, krajské, evropské, komunální, a v roce 2006 i volby do Poslanecké sněmovny. V roce 2008, již jako strana vládní, ODS drtivě prohrála krajské a senátní volby a ztratila tak všechny své hejtmany a rovněž i nadpoloviční většinu v senátu.

Nejvyšší stranickou funkci však Topolánek i po těchto volbách, stejně jako v letech 2004 a 2006, obhájil.

Rezignace na politické funkce

Dne 15. září 2009 rezignoval na svůj poslanecký mandát poté, co ČSSD oznámila, že nebude hlasovat pro rozpuštění poslanecké sněmovny, které by umožnilo vypsání předčasných parlamentních voleb. V debatě v České televizi pak oznámil, že zvažuje setrvání v politice i v čele ODS.

Dne 1. dubna 2010 rezignoval na post volebního lídra ODS kvůli skandálním výrokům pro časopis LUI. Jeho pravomoci přešly na pověřeného místopředsedu a volebního lídra pro parlamentní volby 2010 Petra Nečase, který stranu vedl až do příštího volebního kongresu, na kterém byl zvolen nový předseda. Na post předsedy strany pak Topolánek oficiálně rezignoval 13. dubna 2010, den po zasedání výkonné rady.

Kariéra po odchodu z politiky

Od září 2011 je předsedou výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky.

Od října 2011 je předsedou dozorčí rady Elektrárny Opatovice.

Soukromý život

V únoru 2010 se rozvedl s Pavlou Topolánkovou, s níž má dcery Petru a Janu a syna Tomáše.

Je známý tím, že závodí každoročně na soutěži Pražský Rallysprint jako navigátor Václava Pecha.

V červnu 2010 se oženil s Lucií Talmanovou, s níž žil již od roku 2007. Dne 24. července 2007 Lucie Talmanová porodila syna Nicolase Topolánka.

V době, kdy se objevily první veřejné dohady o Topolánkově vztahu k Talmanové, oznámila jeho manželka Pavla Topolánková svou kandidaturu proti ODS v senátních volbách; u voličů v Ostravě ale za stranu Politika 21 neuspěla.

Kritika a aféry

Dne 2. února 2007 Topolánek způsobil aféru, když ukázal prostředníček směrem k opozičním poslancům, stěžujícím si na nepřítomnost členů vlády (vzápětí po jejich ironickém potlesku za to, že se konečně dostavil do jednacího sálu). Později uvedl, že se jednalo o nonverbální komunikaci s ministrem Miroslavem Kalouskem, a omluvil se za ně. V poslanecké sněmovně poté říkal, že Kalouskovi ukazoval, že je jednička.

Žaloval novináře za zveřejnění odposlechů, zaznamenaných v kauze údajného podplácení poslance Kořistky, ve kterých mimo jiné říkal, jak se svým poradcem Markem Dalíkem (který o sobě tvrdí, že je jako Martin Bormann, a jehož část veřejnosti a politici ODS kritizují za příliš velký vliv na předsedu) stojí a padá, ale proces prohrál.

Kopl do auta jednoho novináře Blesku a údajně křičel, že jej zabije, protože, jak později uvedl, se mu nelíbilo, že jej novináři dlouhodobě 24 hodin denně pronásledují.

Je kritizován za inspirování se nacistickým slovníkem a občas i vulgární vyjadřování.

Jeho občanské sdružení Becario údajně 80 % příjmů od sponzorů utratí na vlastní platy a organizování golfových turnajů a 20 % na stipendia pro studenty. Přinejmenším jeden sponzor tohoto sdružení nyní dostává od státu zakázky bez výběrového řízení.

V červenci 2009 se za nevyjasněných okolností účastnil neformálního setkání s vlivnými lobbisty a podnikateli v Toskánsku (Toskánská aféra).

V březnu 2010 pronesl Topolánek skandální výroky v časopise pro gaye LUI. Urážlivě se v nich vyjádřil (alespoň podle médií) o premiérovi Fischerovi a ministru dopravy Gustavu Slamečkovi.

Druhé zvolení Václava Klause prezidentem, podpora pro premiéra Jana Fischera a Vlastimil Tlustý coby ministr financí: tři hlavní personální chyby, kterých se podle svých vlastních slov Mirek Topolánek ve špičkové politice dopustil.

Zdroj: Wikipedia

×

Vazby na témata

Mostecká uhelná společnost

Andrej Babiš a Agrofert

Zdeněk Bakala a OKD

Martin Roman a ČEZ

Tomáš Chrenek a Třinecké železárny

Richard Háva a Omnipol

Investiční skupina PENTA

J&T

Viktor Kožený

Pavel Tykač

Miroslav Jansta

Zdeněk Zbytek

Vladimír Johanes

Luděk Sekyra

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít